Geleceğin şehirleri: Google dijital şehrini inşa ediyor

Kanada’nın Toronto kentinin kıyı şeridinde Alphabet’in (Google) sahip olduğu bir şirket olan Sidewalk Labs tarafından yeni bir dijital şehir inşa ediliyor. 

Projenin 21. yüzyıl şehirciliği için bir model halini alması şirketin beklentileri arasında.

Ancak bir şehir ile bir şirket arasındaki bu bağ tartışmalı bir konuyu da beraberinde getiriyor. Söz konusu şirketin dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olması gerçeği bazı rahatsızlıklara neden oluyor.

Sidewalk Labs, şehrin inşa edileceği zaman çizelgesine sahip olmasa da, kullanılmayan kıyı bölgesini “internetten” inşa edilen hareketli bir mini metropole dönüştürmeye vaat ediyor.

Şirketin başkanı ve New York Belediye Başkan Yardımcısı Dan Doctorolf, “Projenin daha sağlıklı, daha güvenli, daha rahat ve daha eğlenceli yaşamlar yaratma” gibi amaçlarından bahsetti.

“Bunun 21. yüzyılda şehir yaşamının ne olabileceğine dair bir model olmasını istiyoruz” dedi.
Alanda, trafik, gürültü ve hava kalitesinden veri toplayan ve elektrik şebekesi ile atık toplama performansı gibi bir çok değeri izleyen çok sayıda sensör bulunacak. Ve bu durum Toronto Belediye Başkan Yardımcısı Denzil Minnan-Wong da dahil olmak üzere insanların, şirketin bu verilerle neyi başarmayı umduğunu tam olarak sorgulamasına neden oldu.

Başkan Yardımcısı Denzil Minnan-Wong açıklamasında “Hangi veriler toplanacak ve ne için kullanılacak? Bunlar, Toronto asıl ve en önemli konular” dedi.

Sidewalk Labs, sensörlerin vatandaşlarla ilgili bilgileri izlemek ve toplamak için kullanılmayacağını, bunun yerine hükümetlerin şehir alanlarının nasıl kullanıldığı konusunda esnek olmalarını sağlamak için kullanılacağını söyledi.

Ancak Başkan Yardımcısı’na göre durum pek de böyle değil. Zira kendisi, firmanın verilerle ilgili şeffaf olmadığını düşünüyor.

Şirketin planlarından bazıları

  • Sürücüsüz araçların ulaşımın omurgasını oluşturması
  • Çelik yapılar olarak bilinen bir konsept üzerinden binaların yeniden yapılandırılması
  • Hava kontrolü: İnsanları açık alanlardan en iyi şekilde yararlanmaya teşvik etmek için yaya ve bisiklet yolları
  • Yer altı robotları: Atıkları ve toplayacak ve teslimini gerçekleştirecek

Sidewalk sağlık hizmetlerini bir çatı altında bir araya getiren hem sosyal bakım hem de tıbbi bakım ile radikal bir çözüm üzerinde düşünüyor.

ABD’li ve Kanada’lı şirket ve kurumlar arasındaki anlaşmaların uygulanmasıyla ilgili neler yaşanacak hep birlikte göreceğiz. Gündemden bir türlü düşmeyen “gizlilik” konularında insanları ikna etmesi için Google’a bir alan daha açılmış oldu.

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın