“Gün geçtikçe popülaritesi artan giyilebilir teknoloji ürünlerinin küresel gönderimleri üçüncü çeyrekte neredeyse ikiye katlanmış durumda”

Akıllı gözlükler, kulaklıklar, bileklikler gibi giyilebilir teknoloji ürünlerinin popülaritesi gün geçtikçe artıyor. Giyilebilir teknoloji ürünlerinin küresel gönderimleri üçüncü çeyrekte neredeyse ikiye katlanmış durumda. Kulaklık gibi üst kısımların yükselen popülaritesi dalgalanma için hesaba katıldı.

Giyilebilir cihaz üreticileri üçüncü çeyrekte 84,5 milyon adet sevkiyatta bulundu. Burada %94,6 artış yaşandı. Bu sayede üreticiler, çeyreklik rekor kırdı. Bu büyümenin çoğu, artan talebin ağır bastığı kulaklık gibi ürünlerde görüldü.

ABD merkezli market araştırmaları şirketi olan Uluslararası Veri Şirketi’nin (IDC) Giyilebilir Ekipler Araştırma Direktörü Ramon T. Llamas, “Hearables giyilebilir ürünler pazarı için yeni bir ürün oldu. Bu, birden fazla üreticinin kulaklık jakını akıllı telefonlarından çıkarması ve kablosuz kulaklıklara doğru ilerlemesini sağlaması ile başladı” dedi.

Apple Watch, AirPods ve Beats kulaklıklarının artan popülaritesi, Apple’ın giyilebilir pazarlar içinde liderliğini üçüncü çeyrekte de korumasına yardımcı oldu. Şirket, çeyreğinde %35 pazar payıyla 29,5 milyon cihaz gönderdi. Bu, %195 artışa denk geliyor.

Xiaomi, çeyreğinde 10 milyondan fazla Mi Band cihazı sundu. Gönderimlerinde ise %66’lık bir artış yaşadı. %14,6’lık pazar payıyla da listede ikinci sırayı almış oldu.

Samsung ise yeni saatlerinin başarısı ile üçüncü sırayı aldı. Pazarın yaklaşık olarak %10’una 8,3 milyon cihaz gönderdi.

Listenin dördüncü sırasında Huawei yer aldı. Huawei, %8,4 pazar payına ulaştı. Ayrıca 7,1 milyon cihaz gönderdi. Bununla beraber gönderilerinde %202,6 artış yaşadı.

0 Paylaşımlar