Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Gökyüzünü kalabalıklaştıracak

Çok uzak olmayan bir gelecekte, dronlar gökyüzünü kalabalıklaştıracak. Bu türden bir sürü uçak da hava sahası için yarışacak.

NASA Yöneticisi Jim Bridenstine, dronların gökyüzünü kalabalıklaştırma fikrini çok seviyor. Las Vegas’taki son Ticari UAV Fuarı drone konferansında, Bridenstine, 2028 yılına kadar en az bir ABD şehri üzerinde günlük on binlerce uçak bileti almak için sektöre meydan okudu.

Uber Elevate ve Overwatch Imaging gibi uçak şirketleri, inovasyonların havacılık endüstrisinde ortaya çıkmasıyla daha da artacağını düşünüyor. İnsansız uçak, ulaşılması zor yerlere paketler sunabilir, güvenliği sağlamak için demiryolu hatlarını inceleyebilir, inşaat sahalarını denetleyebilir ve tarlaları korumak için ekinlere pestisit püskürtebilir.

Elbette, dronlarla dolu bir geleceğe ulaşmak kolay olmayacak. Zorluklardan biri, sertifikalı pilotların telsiz üzerinden hava trafik kontrolörleri ile sohbet ettiği günümüz havacılık güvenlik rejiminden, bilgisayarların uçakları çarpışmasını engellediği otomatik bir hava sahasına gitmek. Bir diğer engel ise, insanları ve politikacıları, insansız hava araçlarının yararlarının mahremiyet saldırılarına ve gürültüye kıyasla daha ağır olduğuna ikna etmek.

Buna rağmen ABD’de bu hayali gerçeğe dönüştürmek için, endüstrinin çizdiği adımlar var:

1.Dronlarla hayat kurtarmak

Hayat söz konusu olduğunda dronlara hayır demek çok daha zor olsa gerek. Bu yüzden dron şirketleri tıp, araştırma, kurtarma, yangınla mücadele ve acil durumlar için bu konuyu hevesle takip ediyor.

Birisine tıbbi ilaç götüren bir uçak fikri oldukça iyi geliyor. Aynı zamanda tıbbi ürünlerin, gideceği yere daha hızlı ulaştırılmaları için dronlar iyi bir araç. Bu sebeple dronların gökyüzünü doldurması şirketlerin ilgisini çekebilecek bir durum.

2. Dronlar için yeni hava sahası kuralları

Dronları, aktif hale getirip ortak yapmak için, çarpışmalarını ve gökyüzünden düşmelerini engelleyen bir sisteme ihtiyaç var. Günümüzde az sayıda büyük uçak için tasarlanmış hava trafik kontrol sistemi tamamen uygun değildir.

Bu nedenle FAA (Federal Havacılık Kurulu) drone trafiğini yöneten bir sistem olan UTM adlı NASA tarafından geliştirilen bir fikri itiyor.

Hava trafik kontrolü şu anda tek bir merkezi sistemdir. UTM, bu kurulumu değiştirecek ve daha küçük servis sağlayıcılardan gelen verileri birleştirecektir. Bu sağlayıcılar, 400 fit’in altındaki uçuşları koordine etmek için hükümetlerden, hava durumu ajanslarından ve dron operatörlerinden veri toplayacak.

UTM, insanları uçak sürülerine ayak uydurabilen otomatik, bilgisayarlı bir sistemle değiştirir.

FAA’nın politika ve yeniliklerden sorumlu müdür yardımcısı Mel Johnson, “Otomasyon çok önemlidir. Bunun başarılı olmasını istiyoruz. İnsanların yenilik yapmalarını sağlamak istiyoruz. Ancak UTM, halkın güvenlik beklentisini yerine getirmelidir.”

3. Malların Teslimi

Kan, panzehir, reçeteli ilaçlar gibi tıbbi ürünlerin dronlarla taşınması çekici görünebilir.

Uber Elevate’in yemek ve yolcuları hava yoluyla sağlama çabalarının lideri Eric Allison, “Birçok topluluk bu gelişmiş kullanım durumlarına eğildi. Bu topluluklar neyin mümkün olduğunu gösterdiğinde, diğerleri de drone teslimatlarını isteyeceklerini öngördü” dedi.

Uber, FAA tarafından denetlenen daha geniş bir San Diego uçağı denemesinin bir parçası olarak bir kereye mahsus gıda teslimatlarını test ediyor, ancak şirket testi 2020 ortalarında düzenli teslimat hizmeti ile genişletmeyi planlıyor.

AirMap CEO’su David Hose ise, bir asır önce bugünkü dronların zorluklarını otomobillerin sorunlarına benzetti. Onlar, yayalar ve atları tehdit ediyorlardı, benzin istasyonları kıtlığı yüzünden toplanıyorlardı. Hose, “Biz bu aşamadayız. Bunu geçeceğiz” dedi.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement