Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Güvenlik

Google, 2019'da hata ödüllerinde 6,5 milyon dolar ödedi

“Google geçtiğimiz yıl hata ödüllerinde 6,5 milyon dolar ödedi. 2019 yılında gerçekleşen toplam ödemeler, bir önceki yıl ödenen miktar üzerinden neredeyse iki katına çıktı”

Yazılım hatalarını bulan kişilere verilen para ödülleri, bireylerin ve hacker gruplarının sadece hataları bulup düzgün şekilde bildirmelerini değil kötü niyetle kullanmalarını ya da başkalarına satmalarını engelliyor.

Google, Güvenlik Açığı Ödül programı dahilinde Google Chrome’da hata bularak bildiren kullanıcılara para vermekte. 2010 yılından beri Chrome Güvenlik Açığı Ödül Programı çok sayıda bildiri aldı. Ve çok sayıda ödemelerde bulundu. Güvenlik uzmanlarının bulduğu açıklar sadece Chrome’un güvenliğini artırmaya değil Chrome temelli tarayıcıların güvenliğini artırmaya da yaradı. 

Google geçtiğimiz yıl hata ödüllerinde 6,5 milyon dolar ödedi. 2019 yılında gerçekleşen toplam ödemeler, bir önceki yıl ödenen miktar üzerinden neredeyse iki katına çıktı.

Teknoloji devi Google geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı. Açıklamasında Google’ın 2019 yılı boyunca 6,5 milyon dolardan fazla hata ödülü verdiği bilgisine yer verdi.

Güvenlik Açığı Ödül Programları, Google hizmetlerindeki hataları bulan ve raporlayan güvenlik araştırmacılarına ödeme sağlar. Toplam tutarın Google programından 2,1 milyon dolar, Android’den 1,9 milyon dolar, Chrome’dan 1 milyon dolar ve Google Play programından 800.000 dolar ödendi.

En büyük tek ödül ise, yıl boyunca 461 ücretli araştırmacı ile 201.000 dolardı.

Google konu ile ilgili olarak, “Keşifler kullanıcılarımızın ve interneti büyük, güvenli tutmaya yardımcı oluyor” ifadesinde bulundu. Bunun yanı sıra 2020 yılı ve devamındaki yıllar için de daha fazla iş birliği beklediklerini belirtti.

6,5 milyon dolarlık ödeme, 2018 yılında verilen 3,4 milyon doların neredeyse iki katı idi. Buna kıyasla 2017 yılında 2,9 milyon dolar, 2016 yılında 3 milyon dolar ve 2015 yılında da 2 milyon dolar ödendi.

Ayrıca Google, 2019 yılı boyunca yardım kuruluşlarına 507.000 dolar bağışta bulundu.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement