Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Sağlık

Google Al akciğer kanserinin teşhisinde daha iyi

Google Al akciğer kanserini doktorlardan daha iyi teşhis ediyor
Google Al akciğer kanserini doktorlardan daha iyi teşhis ediyor

Google’nin AI akciğer kanserinin tanısının doğruluğunu radyologlara göre daha yüksek oranlarda başarıyor. Yeni araştırmayı Google ”ümit verici” olarak nitelendirdi.

Bütün kanser türlerinde olduğu gibi akciğer kanserinin de erken teşhisi hastanın yaşam şansını oldukça yükseltiyor lakin tüm kanserlerde olduğu gibi hastalığın erken teşhisi söylendiği kadar kolay olmayabiliyor.

Yeni yayımlanan umut verici bir araştırmaya göre Googleyapay zekadan yararlanarak akciğer kanserini modelleyebilecek ve kanseri tahmin edebilecek bir teknoloji geliştirdi. Yeni teknoloji bazı sertifikalı radyologlardan bile daha iyi tanı koyabiliyor.

Google Al akciğer kanserini doktorlardan daha iyi teşhis ediyor
Google Al akciğer kanserini doktorlardan daha iyi teşhis ediyor

AI‘nın yardımı ile memederi ve over kanserlerinin daha iyi tedavi edilebileceği düşünülüyor, yapılan bir dizi araştırmaya göre bu buluşlar sayesinde kanserlere daha erken ve daha doğru tanı koyma oranları da artıyor.

Makineye algoritma eğitimi için binlerce farklı fotoğraf gösteriliyor; bu sebeple de sistem insanların gözünden kaçabilecek düzeyde olan, oldukça küçük ve potansiyel olarak problem oluşturabilecek değişiklikleri yakalayabiliyor. 

Google’nin yeni sistemi akciğer kanserini teşhis etmeyi öğreniyor

Google‘nin yeni sistemi algoritmayı öğrenirken National Health Institute ve Northwestern University kurumlarından alınan 45.000 farklı CT (bilgisayarlı tomografi) taramalarını inceledi, bu görüntülerin bazıları çeşitli evrelerde kanserleri de içeriyordu.

Yeni algoritma CT taramasından yararlanarak 3 boyutlu bir modelleme oluşturuyor ve bu modellemeden yararlanarak akciğer nodüllerinde bulunan çok küçük malign dokuları bile tespit edebiliyor.Eğitimden sonra yeni algoritma teste tabi tutuldu, makineye bir CT taraması gösterildi ve tanı konması istendi, sonra sonuçlar; 6 farklı kuruldan sertifika alan radyologların koyduğu sonuçlarile karşılaştırıldı. 

Google’ya göre yeni algoritma %5 oranında daha fazla kanser vakası tespit edebiliyor ve yalancı pozitiflik oranlarını %11’den daha fazla oranda azaltıyor.

Yeni sistem mevcut hastalardaki eski taramalar kullanılarak oluşturulmuş olmasına ve yeni sistemin klinik ortamlarda nasıl uygulanacağı konusunda daha fazla araştırma gerekse de Google sonuçları ”ümit verici” olarak tanımlıyor.Umut vadeden araştırma Nature Medicine dergisinde de yayımlandı. 

Kaynak

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Voyager 2’nin 1980’lerdeki ziyaretinden bu yana Uranüs ve Neptün’e hiçbir uzay aracı gönderilmedi. NASA’lı bilim insanları artık bu durumu değiştirmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Güneş...

  Advertisement