Google e-ticaret devine 550 milyon dolar yatırım yapacak

Google Çin e-ticaret devi JD.com’a 550 milyon dolar yatırım yapacak

İnternet devi Google, hızla büyüyen Asya pazarlarındaki varlığını artırma çabalarının bir parçası olarak Çin e-ticaret sitesi JD.com’a 550 milyon dolar yatırım yapacak. Bu yatırım Google’ın Asya pazarlarında varlığını artırmasının yanı sıra JD.com’un Avrupa ve ABD’ye de açılmasını mümkün kılabilecek.

Şirket yetkililerinden gelen açıklamada ise; anlaşmanın başlangıçta Çin’de Google girişimlerini içermeyeceğini, şirketin ana hizmetlerinin yerel yasalara uygun olarak arama sonuçlarını sansürlemeyi reddetmesi nedeniyle engellendiğini belirtildi.

Hali hazıra JD.com’un yatırımcıları arasında Çin sosyal medya devi Tencent, Çin e-ticaret devi Alibaba ve Walmart var.

Google JD.com yatırım hamlesiyle hızla büyüyen orta sınıf perakende, finans ve altyapı alanlarındaki varlığını da artırmayı hedefliyor. Geçtiğimiz günlerde Endonezya’nın en çok rağbet gören şirketi Go-Jek’in de hisselerini satın alarak Hint bölgesi e-ticaretini yeniden şekillendirmeyi amaçladığının işaretini verdi.

Söz konusu yatırım anlaşmasıyla ilgili JD.com tarafından yapılan açıklamada  “Google ile bu ortaklık, tüketicilere dünya çapında daha iyi bir perakende deneyimi sunmak için çok çeşitli olanaklar sunacak” dedi.

Ayrıca şirket yetkilileri, anlaşmanın JD.com’un lojistik ve envanter yönetimi konusundaki uzmanlığıyla Google’ın pazardaki erişim ve analitik alanındaki gücü ile birleşeceğini aktardı.

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın