Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Sağlık

Görme engelliler için tak-kullan braille klavye

Apple ve Microsoft görme engellilerin bilgisayar kullanmalarını kolaylaştırmak için tak ve çalıştır biraille (görme engelli alfabesi) klavye üzerinde çalışıyor.

Görme engelliler için tak-kullan braille klavye

Apple ve Microsoft görme engellilerin bilgisayar kullanmalarını kolaylaştırmak için tak ve çalıştır braille (görme engelli alfabesi) klavye üzerinde çalışıyor.

Apple ve Microsoft gibi diğer bir çok teknoloji şirketi Braille klavyesinin standart klavye ve fare gibi kullanılmasını sağlayacak bir USB İnsan Arabirim Cihazı(HID) entegrasyonu gerçekleştirdiler.

Görme engelli kişiler genellikle braille’e güvenir, ancak bazı braille cihazlar sadece belirli bilgisayarlarda çalışır ve kullanmak için ek yazılım ve sürücülere gereksinim duyarlar. Yeni HID standardı, üreticilerin farklı bilgisayar ve işletim sistemlerinde çalışabilmeleri için cihazlar geliştirmesine yardımcı olacak. Böylece insanlar teorik olarak braille klavyelerini alabilir, herhangi bir bilgisayara takıp kullanmaya başlayabilirler. Standart bir USB klavyeyi takıp hemen yazmaya başlamak gibi..

Apple’ın engelli kişilerin teknolojiyi metin-konuşma ve işitme cihazlarıyla Bluetooth eşleştirme gibi işlevlerde kullanımını kolaylaştırdığını gördük. Microsoft ayrıca son zamanlarda özellikle engelli oyuncular için bir Xbox kontrolcüsü tasarladı.

Teknolojinin, ihtiyaç duyan insanların hayatları nasıl değiştirdiği yadsınamaz bir gerçek. Teknoloji üreticilerinin de bu gerçeğin farkında olarak benzer teknolojiler geliştirmelerini ve bu alandaki ihtiyaçlara daha fazla odaklanmalarını bekliyoruz.

 

Comments

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Günümüzün ölümcül hastalıklarından olan Sepsis, kana bakteri ve toksin karışması sonucunda bağışıklık sisteminin çökmesiyle ortaya çıkar. Uzmanların belirttiğine göre, sepsis gelişmiş ülkelerde kanser ve...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Advertisement