Görme engelliler için tak-kullan braille klavye

Apple ve Microsoft görme engellilerin bilgisayar kullanmalarını kolaylaştırmak için tak ve çalıştır braille (görme engelli alfabesi) klavye üzerinde çalışıyor.

Apple ve Microsoft gibi diğer bir çok teknoloji şirketi Braille klavyesinin standart klavye ve fare gibi kullanılmasını sağlayacak bir USB İnsan Arabirim Cihazı(HID) entegrasyonu gerçekleştirdiler.

Görme engelli kişiler genellikle braille’e güvenir, ancak bazı braille cihazlar sadece belirli bilgisayarlarda çalışır ve kullanmak için ek yazılım ve sürücülere gereksinim duyarlar. Yeni HID standardı, üreticilerin farklı bilgisayar ve işletim sistemlerinde çalışabilmeleri için cihazlar geliştirmesine yardımcı olacak. Böylece insanlar teorik olarak braille klavyelerini alabilir, herhangi bir bilgisayara takıp kullanmaya başlayabilirler. Standart bir USB klavyeyi takıp hemen yazmaya başlamak gibi..

Apple’ın engelli kişilerin teknolojiyi metin-konuşma ve işitme cihazlarıyla Bluetooth eşleştirme gibi işlevlerde kullanımını kolaylaştırdığını gördük. Microsoft ayrıca son zamanlarda özellikle engelli oyuncular için bir Xbox kontrolcüsü tasarladı.

Teknolojinin, ihtiyaç duyan insanların hayatları nasıl değiştirdiği yadsınamaz bir gerçek. Teknoloji üreticilerinin de bu gerçeğin farkında olarak benzer teknolojiler geliştirmelerini ve bu alandaki ihtiyaçlara daha fazla odaklanmalarını bekliyoruz.

 

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın