Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Guardian XO ile daha güçlü insanlar

“Robotik firması Sarcos’un, Guardian XO robot dış iskeletinin vaadi insanları 20 kat daha güçlü yapmak”

Robotik firması Sarcos’un, Guardian XO robot dış iskeleti, insanı makineyle birleştirerek, insana süper insan gücü kazandırıyor ve vücuttaki aşınmayı ve yıpranmayı azaltıyor.

Guardian XO’nun vaat ettiği şey, insanı olduğundan 20 kat daha güçlü hale getirmek. Bunu gerçekleştirmek için ise robotik bir dış iskelet sunuyor.

Diğer şirketler işçilerin yerini alacak robotları takip etti. Sarcos ise bu şirketlerden farklı bir rota izlemiştir. İnsansı tarzda bir robot inşa ettiler. Sonra onu oyarak bir kişinin içeri girmesine, makineyle birleşmesine ve insanüstü güçle çalışmasına izin verdiler.

Bir nevi, Süpermen gücünü artık ölümlüler için mümkün kılan Guardian XO, vücudunuzu zorlamadan veya zarar vermeden ağır nesneleri kaldırmanıza yardımcı olan giyilebilir bir robot. Bu robot, bilim kurgudan süper havalı, güçlü bir dış iskelet gibi gözüküyor.

Askeri uygulamalar ve çok sayıda el emeği gerektiren inşaat gibi endüstriler için tasarlanan Sarcos Robotics’ten Guardian XO, 20 yıldır geliştirilmektedir. XO’nun ilk alfa modelleri ocak ayında ABD ordusuna ve bazı endüstri müşterilerine, 2020 yılının sonlarında ticari birimlerle yola çıkacak.

XO, çalışırken değiştirilebilir piller sayesinde bir seferde sekiz saate kadar çalışabilir. 24 serbestlik derecesine sahip olması nedeniyle ise, elbiseyi giyerken normal şekilde hareket edebilirsiniz. Yürürken, kollarınızı başınızın üstünde kaldırırken veya çömelirken hiçbir şekilde sorun olmaz.

Sarcos Robotics, Guardian XO’nun 200 kilograma kadar ağırlığı güvenle kaldırmaya yardımcı olabilecek, dünyanın pille çalışan ilk robotu olduğunu ifade ediyor.  

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement