Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Hayabusa2: “Hoşçakal Ryugu”

“Japonya’nın Hayabusa2 uzay aracı, Ryugu asteroidini bırakarak gemideki asteroit örnekleriyle Dünya’ya geri dönüş yolunda uzun bir yolculuğa başladı”

Japonya Uzay Araştırma Ajansı tarafından geliştirilmiş bir uzay sondası olan Hayabusa2 uzay aracının asteroid Ryugu ile yakın bir ilişkisi var.

3 Aralık 2014 tarihinde gerçekleşen fırlatmadan sonra Hayabusa2, Dünya’ya yakın olan asteroit Ryugu’yu takip ediyor ve asteroitle yakınlaşıyor. Bu takip ve yakınlaşma sırasında, Ryugu’nun yüzeyine iki adet kanatçı yerleştirildi. Aynı zamanda numune toplamak amacıyla küçük bir top mermisiyle Ryugu’nun yüzeyinde bir delik açıldı.

Ancak her şeyin bir sonu var. Hayabusa2, şimdi eve dönüş yolunda. Japonya’nın Hayabusa2 uzay aracı, Ryugu asteroidini bıraktı. Şimdi dünyaya geri dönüyor.

Japonya’nın uzay ajansı JAXA, geçtiğimiz günlerde, Twitter’da uzay gemisinin uzay arkadaşını terk ettiğini açıkladı. Çift, Hayabusa2’nin 2018’in ortasına varmasından bu yana birlikte takılıyor.

JAXA, Hayabusa2’yi 2014’teki iddialı yolculuğuna çıkardı. Ajans, Hayabusa2’nin Avustralya’daki iyileşme için 2020 yılının sonlarında numune kapsülünü Dünya atmosferine atmasını planlıyor. Uzay gemisi daha sonra uzayda operasyonda kalmak için bir kaçış manevrası yapacaktır.

Hayabusa2, eli boş dönmüyor. Uzay aracı, asteroit üzerine dokundu ve Dünya’ya geri getirmek üzere örnekler topladı. Hayabusa2 sondası, gemideki asteroit örnekleriyle, Dünya’ya geri dönüş yolunda uzun bir yolculuğa başladı.

Eğer numune kapsülü beklendiği gibi gelirse, bilim insanları eski Ryugu’nun nasıl oluştuğunu öğrenmek ve erken güneş sistemine yeni bir bakış açısı kazanmak için materyali inceleyeceklerdir.

Hayabusa2’nin misyonunun, şimdiye kadar etkileyici bir başarı elde ettiği ifade ediliyor. Şimdi, aynı şey dönüşü için de bekleniyor.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Voyager 2’nin 1980’lerdeki ziyaretinden bu yana Uranüs ve Neptün’e hiçbir uzay aracı gönderilmedi. NASA’lı bilim insanları artık bu durumu değiştirmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Güneş...

  Advertisement