Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Bilim

Hindistan'dan üçüncü girişim: Chandrayaan-3

“Hindistan, Chandrayaan-2’nin ayın yüzeyine çarpmasından aylar sonra, ay güney kutbuna bir başka görev daha düşünüyor. Chandrayaan-3, ayın güney kutbuna yönelik olan ve 2020 için öngörülen üçüncü girişim olacak”

Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü (ISRO), 6 Eylül tarihinde, Chandrayaan-2 görevinin bir parçası olarak, Vikram’ı Ay’a indirmeye çalıştı. Bu görev kapsamında, Ay topraklarını içeren görevi sebebiyle Ay’a inen Vikram, tamamen planlandığı gibi görevini yerine getiremedi.

Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü (ISRO), Vikram ile, makineye dokunması gerekmeden kısa süre önce iletişimini kaybetti.

Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü’nün (ISRO) ayın güney kutbunu ziyaret etme tarihi misyonu geçen Eylül ayında, Chandrayaan-2 uzay aracının bir frenleme hatası nedeniyle çöktüğü aniden sona erdi. Ancak, iniş ve gezginin talihsiz ölümü, Hindistan’ı yakın gelecekte başka bir yumuşak iniş girişiminde bulunmak üzere vazgeçirmedi. Hindistan, ayın güney kutbuna 2020 için üçüncü girişimi onayladı.

Hindistan, Chandrayaan-2‘nin ayın yüzeyine çarpmasından aylar sonra, ayın güney kutbuna yönelik bir başka görev daha taahhüt ediyor. 1 Ocak’ta yapılan bir basın toplantısında, ISRO şefi Kailasavadivoo Sivan, üçüncü bir ay görevi olan Chandrayaan-3’ün ileri sürüldüğünü ve görevin bu yılın başlarında başlayabileceğini doğruladı.

Chandrayaan-3 nasıl olacak

India Today tarafından yayınlanan bir rapora göre, Chandrayaan-3 misyonunun maliyeti Chandrayaan-2’nin maliyetinden çok daha az olacak. Ayrıca yeni görev bir gezici ve inişe sahip olacak. Bununla beraber Chandrayaan-3, daha önce keşfedilmemiş ayın güney kutbu olan ve Chandrayaan-2 ile aynı yere inmeye çalışacak.

Hindistan uzay departmanı bakanı Jitendra Singh, Chandrayaan-3’ün 2020‘de fırlatılmasını önerdi. Ancak Sivan, görevin lansman tarihinin 2021‘e uzayabileceğini de ifade etti. Sivan, başarısız Chandrayaan-2 inişini de tekrarladı. İfade edildiğine göre, ince fren fazı planlandığı gibi gerçekleşmemiş. Bu da arazinin hızını düşürmesini ve sonuç olarak tahrip olmasına neden olmuştur.

22 Temmuz 2019‘da fırlatılan Chandrayaan-2, üç uzay aracından oluşuyordu: bir ay yörüngesi, bir ay inişi ve bir gezici. Her ne kadar kaza inişi sırasında iniş ve gezici kaybolmuş olsa da yörüngenin ay boyunca faaliyette kalması ve dünyanın en yakın göksel komşusunu yedi yıl daha araştırmaya devam etmesi bekleniyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Advertisement