Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Hindistan'dan üçüncü girişim: Chandrayaan-3

“Hindistan, Chandrayaan-2’nin ayın yüzeyine çarpmasından aylar sonra, ay güney kutbuna bir başka görev daha düşünüyor. Chandrayaan-3, ayın güney kutbuna yönelik olan ve 2020 için öngörülen üçüncü girişim olacak”

Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü (ISRO), 6 Eylül tarihinde, Chandrayaan-2 görevinin bir parçası olarak, Vikram’ı Ay’a indirmeye çalıştı. Bu görev kapsamında, Ay topraklarını içeren görevi sebebiyle Ay’a inen Vikram, tamamen planlandığı gibi görevini yerine getiremedi.

Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü (ISRO), Vikram ile, makineye dokunması gerekmeden kısa süre önce iletişimini kaybetti.

Hindistan Uzay Araştırmaları Örgütü’nün (ISRO) ayın güney kutbunu ziyaret etme tarihi misyonu geçen Eylül ayında, Chandrayaan-2 uzay aracının bir frenleme hatası nedeniyle çöktüğü aniden sona erdi. Ancak, iniş ve gezginin talihsiz ölümü, Hindistan’ı yakın gelecekte başka bir yumuşak iniş girişiminde bulunmak üzere vazgeçirmedi. Hindistan, ayın güney kutbuna 2020 için üçüncü girişimi onayladı.

Hindistan, Chandrayaan-2‘nin ayın yüzeyine çarpmasından aylar sonra, ayın güney kutbuna yönelik bir başka görev daha taahhüt ediyor. 1 Ocak’ta yapılan bir basın toplantısında, ISRO şefi Kailasavadivoo Sivan, üçüncü bir ay görevi olan Chandrayaan-3’ün ileri sürüldüğünü ve görevin bu yılın başlarında başlayabileceğini doğruladı.

Chandrayaan-3 nasıl olacak

India Today tarafından yayınlanan bir rapora göre, Chandrayaan-3 misyonunun maliyeti Chandrayaan-2’nin maliyetinden çok daha az olacak. Ayrıca yeni görev bir gezici ve inişe sahip olacak. Bununla beraber Chandrayaan-3, daha önce keşfedilmemiş ayın güney kutbu olan ve Chandrayaan-2 ile aynı yere inmeye çalışacak.

Hindistan uzay departmanı bakanı Jitendra Singh, Chandrayaan-3’ün 2020‘de fırlatılmasını önerdi. Ancak Sivan, görevin lansman tarihinin 2021‘e uzayabileceğini de ifade etti. Sivan, başarısız Chandrayaan-2 inişini de tekrarladı. İfade edildiğine göre, ince fren fazı planlandığı gibi gerçekleşmemiş. Bu da arazinin hızını düşürmesini ve sonuç olarak tahrip olmasına neden olmuştur.

22 Temmuz 2019‘da fırlatılan Chandrayaan-2, üç uzay aracından oluşuyordu: bir ay yörüngesi, bir ay inişi ve bir gezici. Her ne kadar kaza inişi sırasında iniş ve gezici kaybolmuş olsa da yörüngenin ay boyunca faaliyette kalması ve dünyanın en yakın göksel komşusunu yedi yıl daha araştırmaya devam etmesi bekleniyor.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement