“Huawei, 2019 yılının üçüncü çeyreğinde, küresel akıllı telefon pazar payının % 18’ini yakaladı. Bir pazar araştırma şirketine göre, Huawei böylece, şaşırtıcı kazançlar elde etti. Samsung ise, küresel gönderilerde 1 numara olmaya devam ediyor”

Samsung, küresel gönderilerinde 1 numara olmaya devam ediyor, ancak bir pazar araştırma şirketine göre, Huawei şaşırtıcı kazançlar elde etti.

Global akıllı telefon gönderileri, 2019’un üçüncü çeyreğinde 366 milyon birime ulaşarak yıllık %2 büyüdü. Buna göre, geçtiğimiz günlerde Strateji Analitik adındaki bir araştırma firmasının söylediğine göre, iki yıldan sonra ilk pozitif büyüme dönemi yaşanmış oldu.

Strateji Analitiğinden Linda Sui, “Küresel akıllı telefon pazarı, 2017’nin üçüncü çeyreğinden bu yana ilk kez büyüdü” diyerek, akıllı telefonlar için talebin fiyat rekabeti nedeniyle düzeldiğini söyledi. Ayrıca, daha büyük ekranlar ve 5G bağlantısı gibi yeni yenilikler olduğunu da belirtti.

Strateji Analitik Şirketi’ne göre, Samsung küresel pazarın %21’ini yakalamak için 72,3 milyon akıllı telefon gönderdi. Aynı zamanda Samsung, Temmuz-Eylül ayları arasındaki üç aylık süre boyunca, dünyanın en büyük telefon satıcısı olarak konumunu korudu. Yine şirketin ifade ettiğine göre, Apple, pazarın %12’si için 45,6 milyon iPhone gönderisiyle üçüncü oldu.

İkinci sırada yer alan ise Huawei‘ydi. Çinli teknoloji devi, çeyreğinde pazarın %18’ini alarak 66,7 milyon akıllı telefon gönderdi. Bunun akabinde, Huawei için, ‘şaşırtıcı kazançlar sağladı’ şeklinde yorumlar yapılıyor.

Strateji Analitik Şirketi’nin (Strategy Analytics) CEO’su Neil Mawston, konu hakkında “Huawei, çeyrek boyunca Çin’deki evde büyüdü, çünkü firma Kuzey Amerika ve Batı Avrupa gibi diğer önemli bölgelerdeki düzenleyici belirsizliği telafi etmeye çalıştı” dedi.

Şirketin dünyadaki büyük varlığına rağmen Huawei’nin telefonları ABD’de neredeyse görünmüyor. 2019 yılı boyunca, Çin telekom devinin incelenmesinde ise bir artış oldu. Özellikle ABD ve diğer bazı ülkeler ağ ekipmanlarının kullanımını yasakladı. Çünkü buralardaki ulusal güvenlik görevlileri, Huawei’den gelen ekipmanın diğer ülkeleri ve şirketleri gözetlemek için kullanılabileceğinden endişe ediyor.

0 Paylaşımlar