Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Güvenlik

Huawei'ye 5G için izin verildi

“Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır”

İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için onaylayan adımlar atma konusunda sıcak tutumlar gösteren Avrupa Komisyonu çarşamba günü bir ‘araç kutusu’ yeşil aydınlatması yayınladı. Ancak daha yüksek riskli satıcıların kullanımını kısıtladı.

Çin teknoloji devi araç kutusunda adlandırılmamış olsa da AB ülkelerinden daha önce The Verge tarafından bildirildiği gibi riskleri objektif olarak değerlendirmeleri isteniyor. Bunun yanında 5G sunumlarının güvenliğini sağlamak için hafifletici önlemler almaları da isteniyor.

Temel olarak, AB ülkelerinden daha yüksek riskli profillere sahip tedarikçiler için çekirdek ağlar gibi kilit ağ varlıklarına kısıtlamalar uygulaması ve “uzun vadeli bağımlılığı önlemek için çeşitli ve sürdürülebilir bir 5G tedarik zinciri” sürdürmeleri söylendi.

Kurallar, Başbakan Boris Johnson‘un salı günü 5G için Huawei’yi onaylamasından sonra İngiltere tarafından kabul edilenlere benzer şekilde.

İngiliz kısıtlamaları, Huawei’yi İngiltere’nin 5G ağlarının çekirdek parçalarını inşa etmekten, Huawei’nin pazar payını %35 ile sınırlamak ve Huawei’yi hassas coğrafi konumlardan hariç tutmaktır.

Görünen o ki Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır.

Huawei‘nin 5G onayı, ABD’yi İngiltere’yi Çin telekomünikasyon devini yasaklamaya çağırmasına rağmen geldi. İfade edildiğine göre, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan İngiltere’den kararını tekrar gözden geçirmesini istediğini bildirdi.

Huawei, mayıs ayında ABD’nin ‘varlık listesine’ eklendiğinde kara listeye alındı. ABD Başkanı Donald Trump, Huawei’yi listeye eklemenin yanı sıra, Huawei’nin Çin hükümetiyle yakın bağları olduğu ulusal güvenlik endişeleri ışığında şirketi esasen yasaklayan bir yürütme emri imzaladı. Huawei defalarca bu suçlamayı reddetti.

Ayrıca Huawei, Ağustos 2018‘de Avustralya’da 5G için de yasaklanmıştı.

Son Yorumlar

  Advertisement

  You May Also Like

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...