Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Güvenlik

Huawei'ye 5G için izin verildi

“Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır”

İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için onaylayan adımlar atma konusunda sıcak tutumlar gösteren Avrupa Komisyonu çarşamba günü bir ‘araç kutusu’ yeşil aydınlatması yayınladı. Ancak daha yüksek riskli satıcıların kullanımını kısıtladı.

Çin teknoloji devi araç kutusunda adlandırılmamış olsa da AB ülkelerinden daha önce The Verge tarafından bildirildiği gibi riskleri objektif olarak değerlendirmeleri isteniyor. Bunun yanında 5G sunumlarının güvenliğini sağlamak için hafifletici önlemler almaları da isteniyor.

Temel olarak, AB ülkelerinden daha yüksek riskli profillere sahip tedarikçiler için çekirdek ağlar gibi kilit ağ varlıklarına kısıtlamalar uygulaması ve “uzun vadeli bağımlılığı önlemek için çeşitli ve sürdürülebilir bir 5G tedarik zinciri” sürdürmeleri söylendi.

Kurallar, Başbakan Boris Johnson‘un salı günü 5G için Huawei’yi onaylamasından sonra İngiltere tarafından kabul edilenlere benzer şekilde.

İngiliz kısıtlamaları, Huawei’yi İngiltere’nin 5G ağlarının çekirdek parçalarını inşa etmekten, Huawei’nin pazar payını %35 ile sınırlamak ve Huawei’yi hassas coğrafi konumlardan hariç tutmaktır.

Görünen o ki Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır.

Huawei‘nin 5G onayı, ABD’yi İngiltere’yi Çin telekomünikasyon devini yasaklamaya çağırmasına rağmen geldi. İfade edildiğine göre, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’dan İngiltere’den kararını tekrar gözden geçirmesini istediğini bildirdi.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Huawei, mayıs ayında ABD’nin ‘varlık listesine’ eklendiğinde kara listeye alındı. ABD Başkanı Donald Trump, Huawei’yi listeye eklemenin yanı sıra, Huawei’nin Çin hükümetiyle yakın bağları olduğu ulusal güvenlik endişeleri ışığında şirketi esasen yasaklayan bir yürütme emri imzaladı. Huawei defalarca bu suçlamayı reddetti.

Ayrıca Huawei, Ağustos 2018‘de Avustralya’da 5G için de yasaklanmıştı.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Güvenlik

  “Apple, koronavirüs nedeniyle Çin’de geçici olarak iki mağazayı kapatmıştı. Koronavirüsün dünyayı sarsmasının ardından endişe duyduğu için üçüncü mağazasını da kapattı” Koronavirüs, kuşlar ve memelilerde...

  Advertisement