Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Hubble Uzay Teleskobu’nun yeni sürprizi

“Hubble Uzay Teleskobu, parlayan bir çift gözle bakan ürkütücü bir yüzün görüntüsünü yakaladı. Yüze benzeyen şey aslında, çarpışma riskinde olan gökadalar”

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu, neredeyse her yıl şaşırtıcı görüntüler yakalıyor. Geçtiğimiz yıl, NASA ve ESA’dan (Avrupa Uzay Ajansı) ortak bir proje olan Hubble Uzay Teleskobu, Serpens Nebula’daki kozmik ‘yarasa gölgesini’ görmüştü. Aynı zamanda, bir hayalet bulutunu da görüntülemişti.

Hubble Uzay Teleskobu’nun bu yıl da bizlere bir sürprizi var. Bu yeni Hubble Uzay Teleskobu görüntüsünde, esrarengiz bir parlayan göz çifti, yönümüze tehditkâr bir şekilde bakar. Delici “gözler”, başka bir dünya yaratığının yüzüne benzeyen şeyin en belirgin özelliğidir.

Deformasyona uğramış bir kafatasına veya hayalet olarak yabancı bir yüze benzeyen şey aslında birbirleriyle çarpışma sürecinde olan iki gökadadır.

NASA yaptığı açıklamada, “Her ‘göz’, biri diğerine çarpmış olan galaksinin parlak çekirdeğidir. Yüzün ana hatları genç mavi yıldızların bir halkasıdır. Diğer yeni yıldız kümeleri bir burun ve ağız oluşturur” dedi.

Bu galaksi sistemine Arp-Madore 2026-424 denir ve 704 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunur. ESA (Avrupa Uzay Ajansı) konuyla ilgili, “Halka gökadalar nadirdir ve bunlardan yalnızca birkaçı daha büyük kozmik mahallemizde bulunur” dedi.

Her ne kadar galaksi çarpışmaları yaygın olsa da- özellikle genç evrende- çoğu Arp-Madore sistemini yaratması muhtemel çarpışma gibi kafa kafaya şutlar değil. Şiddetli karşılaşma, sisteme yalnızca kısa bir süre için yaklaşık 100 milyon yıl boyunca tutuklayan bir “halka” yapısı sağlıyor. İki galaksi yaklaşık 1-2 milyar yıl içinde tamamen birleşecek ve dağınık geçmişlerini gizleyecektir.

Bu ürkütücü uzay cephesi sonsuza dek sürmeyecek. İki gökada sonunda birleşecek, ama bu 1 ila 2 milyar yıl daha sürecek. Bu kozmik cosplayü (kostümlü oyun) iş başında gördüğümüz için şanslıyız.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement