Connect with us

Hi, what are you looking for?

technous.net

Bilim

Hubble Uzay Teleskobu’nun yeni sürprizi

“Hubble Uzay Teleskobu, parlayan bir çift gözle bakan ürkütücü bir yüzün görüntüsünü yakaladı. Yüze benzeyen şey aslında, çarpışma riskinde olan gökadalar”

NASA’nın Hubble Uzay Teleskobu, neredeyse her yıl şaşırtıcı görüntüler yakalıyor. Geçtiğimiz yıl, NASA ve ESA’dan (Avrupa Uzay Ajansı) ortak bir proje olan Hubble Uzay Teleskobu, Serpens Nebula’daki kozmik ‘yarasa gölgesini’ görmüştü. Aynı zamanda, bir hayalet bulutunu da görüntülemişti.

Hubble Uzay Teleskobu’nun bu yıl da bizlere bir sürprizi var. Bu yeni Hubble Uzay Teleskobu görüntüsünde, esrarengiz bir parlayan göz çifti, yönümüze tehditkâr bir şekilde bakar. Delici “gözler”, başka bir dünya yaratığının yüzüne benzeyen şeyin en belirgin özelliğidir.

Deformasyona uğramış bir kafatasına veya hayalet olarak yabancı bir yüze benzeyen şey aslında birbirleriyle çarpışma sürecinde olan iki gökadadır.

NASA yaptığı açıklamada, “Her ‘göz’, biri diğerine çarpmış olan galaksinin parlak çekirdeğidir. Yüzün ana hatları genç mavi yıldızların bir halkasıdır. Diğer yeni yıldız kümeleri bir burun ve ağız oluşturur” dedi.

Bu galaksi sistemine Arp-Madore 2026-424 denir ve 704 milyon ışıkyılı uzaklıkta bulunur. ESA (Avrupa Uzay Ajansı) konuyla ilgili, “Halka gökadalar nadirdir ve bunlardan yalnızca birkaçı daha büyük kozmik mahallemizde bulunur” dedi.

Her ne kadar galaksi çarpışmaları yaygın olsa da- özellikle genç evrende- çoğu Arp-Madore sistemini yaratması muhtemel çarpışma gibi kafa kafaya şutlar değil. Şiddetli karşılaşma, sisteme yalnızca kısa bir süre için yaklaşık 100 milyon yıl boyunca tutuklayan bir “halka” yapısı sağlıyor. İki galaksi yaklaşık 1-2 milyar yıl içinde tamamen birleşecek ve dağınık geçmişlerini gizleyecektir.

Bu ürkütücü uzay cephesi sonsuza dek sürmeyecek. İki gökada sonunda birleşecek, ama bu 1 ila 2 milyar yıl daha sürecek. Bu kozmik cosplayü (kostümlü oyun) iş başında gördüğümüz için şanslıyız.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Advertisement