Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

İklim acil durumu

“153 farklı ülkeden bilim insanları, iklim acil durumu hakkında endişe verici bir uyarı yayınladı”

Gezegeni koruma çabaları, uluslararası bilim insanlarının ve araştırmacıların bir ittifakı. Bunu önemli ölçüde iyileştirmezsek insanlık “açıklanamayan acı” ile karşı karşıya kalır.

Geçtiğimiz günlerde, BioScience dergisinde bu uyarı yayınlandı. Bu uyarı, son 40 yıldaki bilimsel araştırmaların çoğunu özetlemekle birlikte Dünya’nın açıkça bir “iklim acil durumuyla” karşı karşıya olduğunu belirtiyor.

Güncellenerek yayınlanan uyarı, özellikle iklim krizine odaklanmış ve son dört yılda nüfus artışı, ağaç örtüsü kaybı, sera gazı emisyonları ve enerji tüketimi ile ilgili yıllık veri topaklarını harmanlamış. Aynı zamanda endişe verici eğilimler gösteriyor; insan kaynaklı iklim değişikliğinin ölçümlerinin çoğunun yanlış yöne gidiyor olması gibi.

Ayrıca belge, bazı etkileri hafifletebilecek birkaç adım sunmaktadır:

 • Büyük enerji verimliliği uygulamaları gerçekleştirin ve düşük karbonlu yenilenebilir enerji kaynaklarına geçin.
 • Metan, kara karbon ve hidroflorokarbonlar gibi iklim kirletici emisyonları azaltın.
 • Habitat ve biyoçeşitlilik kaybını önlerken, dünyanın ekosistemlerini resifler, ormanlar, otlaklar ve daha fazlası arasında restore edin.
 • Hayvansal ürünlerin tüketimini azaltın ve çoğunlukla bitki bazlı yiyecekleri yiyin.
 • GSYİH büyümesinden sürdürülebilir ekosistemlere ve insan refahını iyileştirmeye geçişi sağlayın.

Belgede, bu adımların nasıl uygulanacağı özellikle ele alınmıyor.

Uyarıyı, 11.258 bilim insanı imzaladı. Bunlar, 153 ülkeden ve astrofizikten nörobilime kadar sayısız bilimsel disiplinden geliyor.

Sydney Üniversitesi’nden bir ekolojist olan Thomas Newsome, “Yazarların iklim değişikliğinin çalıştıkları bitkiler, hayvanlar ve ekosistemler üzerindeki etkilerine şahit olduklarını yansıtan geniş bir yelpazedeki bilim insanlarından destek imzaları aldık” dedi.

İklim acil durumu nedir?

Dünya’nın iklimini etkileyen değişimleri tanımlamak için kullanılan birkaç kelime grubu vardır. Bu, “küresel ısınma” ile başladı ve “iklim değişikliğine” geçti. Daha yakın zamanlarda ise, yazarlar ve yayınlar “iklim krizi” terimini kullanmaya başladı.

Son verilere göre, durum o kadar korkunç ki, durumu tersine çevirmenin giderek zorlaştığı kritik bir aşamaya geldik. Bu yüzden, dünyadaki pek çok grup “iklim acil durumu” ifadesini kullanmaya başladı.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement