Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Mobil

iOS 12 beta’yı iPhone 5S’de test ettik: bakın ne oldu?

iOS 12 beta’yı iPhone 5S’de test ettik: bakın ne oldu?

iOS 12 beta’yı iPhone 5S’de test ettik: bakın ne oldu?. iOS 12 beta’nın bir dolu özellikleri olduğunu daha önce aktarmıştık. Memoji, grup FaceTime aramaları ve daha gelişmiş bildirimler bunlardan öne çıkanlarıydı.

Ancak önemli gelişmelerden biri de özellikle iPhone 5S gibi görece eski cihazlar için iddia edilen performans artışıydı.

Apple iOS 12’nin ilk kez duyurulduğu WWDC’de bir takım iddialı açıklamalarda bulunmuştu. iPhone 6 Plus’ı örnek göstererek yaptığı bu açıklamadaki iddialar şu şekildeydi:

 • Uygulamaların yüzde 40’a kadar daha hızlı açıldığı
 • Klavyenin tepki süresinin yüzde 50 daha hızlı olması
 • Kamera uygulamasının tepki süresinin yüzde 70 daha hızlı olması

İlk bakışta bunlar büyük gelişmeler gibi görünüyor. Ancak iPhone 6 Plus, iOS 12’yi destekleyecek en eski cihaz değil. Yani bu rakamlara iPhone 5S ile ulaşılabilecek mi?

En yeni iOS’in en eski iPhone modelinde nasıl çalıştığını görmek için iki adet iPhone 5S modelini fabrika ayarlarına sıfırladık. Sonrasında cihazlardan birine iOS 12 beta sürümünü yükledik. Diğerinde iOS’in kararlı sürümü olan iOS 11.4 yüklüydü.
Gerçekleştirdiğimiz test bilimsel bir test değil, öncelikle bunu hatırlatalım. iOS’in görevleri yerine getirmedeki başarısı ve hızına dair gerçekleştirilen deneyime dayalı bir test. Ayrıca iOS 12’nin beta sürümüyle Eylül’de çıkacak kararlı sürüm arasında performans farklı olabileceğini de unutmayın.

Görev iOS 12 beta ne kadar hızlı?
Mail uygulaması açılış süresi 0,25 saniye
Safari uygulaması açılış süresi 3 saniye (technous.net’i tamamen yüklemek)
Harita uygulaması açılış süresi Aynı
Kilit ekrandan fotoğraf uygulamasının açılış s. 0,5 saniye
Klavye’nin ekrana gelme süresi (Mesajlarda) 1 saniye
Paylaşım ekranının açılması (Safari’de) 1 saniye
Siri’nin cevap vermesi 0,5 saniye

 


Safari ve Mail gibi uygulamaların başatılması, iOS 12 beta sürümünde önemli derecede hızlıydı. Ancak Haritalar ve Hava Durumu dahil olmak üzere diğer uygulamalarda neredeyse hiç hız farkı yaşanmadı.

Apple’ın açılış konuşmasında değindiği, sistem yük altındayken paylaşım ekranının iki kat daha hızlı açılması durumu iOS 11’e göre daha hızlıydı ancak sonuç tutarlı değildi. Yani her seferinde aynı performansı göstermiyordu. Ki bu durum kararlı sürümde düzeltilebilir.

Telefonun açılış süreleri kıyaslandığında iOS 12 beta açıkça geride kaldı. iOS 11.4, iOS 12 beta’dan 9 saniye önce açıldı.

iOS 12 beta’nın güncel sürümü yayınladığında tekrar bir kıyaslama yapacağız.

Comments

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement