“Apple’ın en son iOS yükseltmesi olan 13.2 ile kolaylıkla ‘Uygulamayı Sil’ ve sırala”

İOS 13, Apple tarafından Eylül ayında piyasaya sürüldü. Bununla beraberinde şirket, ana ekran simgelerinizi ve uygulamaları silme şeklini de değiştirdi. Uygulama simgelerine uzun süre basmak, artık orijinal iPhone’un piyasaya sürülmesinden bu yana olduğu gibi işe yaramıyor.

Apple, iOS 13.2’nin piyasaya sürülmesiyle birlikte, uygulama simgelerinin ana ekranlarda nasıl yeniden sıralanacağını ve kaldırılacağını anlamayı kolaylaştıran değişiklikleri de sunar.

Yeni yönteme alışana kadar, hafif bir karışıklık yaşayabilme ihtimaliniz var. Ancak bunu birkaç defa kullandıktan sonraki süreçte kendinizi daha rahat hissedeceksiniz.

Bir uygulama simgesine uzunca basmaya devam edersiniz. Uygulama simgelerinin tümünün sallanmaya ve hareket etmeye başlamasını bekleyebilirsiniz. Ancak bunun yerine burada birkaç seçenek sunan bir açılır menü göreceksiniz. Bu seçeneklerden bazıları, Posta uygulaması için bir e-posta oluşturmak gibi uygulamaya özel olacaktır. Ancak iki yeni seçenek de olacaktır: Uygulamayı Sil ve Giriş Ekranını Düzenle.

Eğer giriş ekranınızı yeniden düzenlemek, uygulama klasörleri oluşturmak vb. istiyorsanız, Giriş Ekranını Düzenle’ye dokunun.

Böylece, uygulamalarınızı yönetmek artık basit bir işlem halini alır.

Uygulamayı silmek için ise, Uygulamayı Sil öğesine dokunun ve ardından belirli bir uygulamayı silmek istiyorsanız kararınızı onaylayın. Ayrıca, simgeleri sol üst köşede X ile tetikleyen Ana Ekranı Düzenle‘yi seçerek birkaç uygulamayı silebilirsiniz (bir uygulamayı silmek için ise X’e dokunun).

Uygulamayı Sil seçeneği, iPhone veya iPad’inizden uygulamaları kaldırmanızı kolaylaştırıyor.

Ancak, uygulama simgesine uzun süre basmak ve simgelerin hareket etmesini beklemek istiyorsanız, uygulamalarda gezinmeye başlayana kadar beklemeye devam etmelisiniz. Sonra da onları sürükleyebilir veya silmek için X’e dokunabilirsiniz.

Uygulamalarınızı telefonunuzda dolaştırmayı ya da eski uygulamaları silme işlemini bitirdikten sonra, yalnızca Bitti‘ye dokunun.

0 Paylaşımlar