Apple, iOS uygulamalarının Mac’lere katacağı değer hakkında ne düşünüyor?

Apple’ın Yazılım Geliştirme Sorumlusu Craig Federighi, Şirketin Pazartesi günü gerçekleştirdiği WWDC’de iPhone ve iPad’ler için uygulamaları Mac’lere taşıyacak yazılımı yazmasını kolaylaştıracak teknolojisini açıkladı. Bu şimdilik sadece bir görüş aslında. Ancak Apple’ın bu teknolojisi ile oluşturulan  Haber(News), Hisse Senetleri, Sesli Notlar ve Ev(Home) gibi dört uygulaması bu yıl ki macOS 10.14 Mojave ile gelecek. Ve önümüzdeki yıl Apple bu teknolojiyi geliştiriciler ile paylaşacak.

Bu gelişme büyük bir yazılım infüzyonu anlamına gelebilir. Kişisel bilgisayarlar pazarında, Mac’ler Microsoft Windows kullanan cihazlara göre daha az ve Google’ın Chrome OS ile çalışan Chromebook’laırnın kullanımının artması da belli ki Apple bu alanda hamle yapmaya zorlamakta. Mac’leri sayılarının 20 milyon olarak açıklandığı iOS yazılım geliştiricilerine açmak Mac’leri çok zengin hale getirebilir.

Geliştirici firması Contrast’ın kurucusu David Barnard “iPhone ekranıma baktığımda, bu uygulamaların çoğunu macOS’te olmasını isterim.” dedi. Şirketin hali hazırdaki hava durumu uygulaması Weather Atlas macOS için de geliştirilebilir. “Asla macOS için Weather Atlas geliştirmeyi düşünmeyecektik ama Craig’in (Federighi) sahnede sergilediği şeyden sonra yapmaya değecek kadar kolay olurdu.”

Nitekim uzun vadede Apple’ın yeni yaklaşımı iOS ve macOS’i bir araya getirmeyi kolaylaştırabilir. Ama şimdilik Apple daha temkinli, minik adımlarla bu amaca ilerliyor olabilir.

Federighi, “Orada milyonlarca iOS uygulaması var. Bazılarının Mac’te harika görüneceğini düşünüyoruz” diyerek geliştiricileri daha da heyecanlandırdı.

Bir işletim sisteminden, öte bir platform

Apple iOS’i iPhone ve iPad’ler için işletim sisteminden öte güçlü bir platform haline getirmeyi çok iyi başardı. Bu güce milyonlarca kişiye ulaşan dev geliştiriciler sayesinde ulaştı. Aynı şeyi macOS için de yapmayı istiyor, ancak emin adımlarla.

Geçtiğimiz günlerde Microsoft geliştirici deposu GitHub’ı 7,5 milyar dolara satın almıştı. İlgili habere buradan ulaşabilirsiniz. Bunu yapmasının nedenlerinden biri “platform” kavramının “işletim sistemi” kavramından çok daha derin ve zengin bir vizyon kazandıracağı olabilir. Apple sektördeki rakiplerine göre bunu çok önceden görenlerden. Belki görenlerden demek yanlış olur. Apple bunu öngörmedi, dizayn etti, oluşturdu. Trendin şimdiki halini geçmişte belirledi. Ve bu başarısını Windows kadar pazar payına sahip olmayan macOS’lerde göstermek istemesi gayet normal.

Mac’te iOS uygulamaları nasıl yüklenir?

îOS ve macOS yazılım geliştirmek için farklı araçlar kullanırlar. macOS Appkit’i iOS ise UIkit’i kullanır. UIkit macOS’te kullanılabildiğinde iOS cihazlar için yazılım geliştiren geliştiriciler artık macOS içinde  geliştirme yapabilecekler.

Swift

Appkit ölüyor mu?

Hayır. Apple Appkit’in macOS’in birincil yapı aracı olduğunu açıkça vurguladı.

Steve Jobs ne düşünüyordu?

Steve Jobs, Çarpraz platform yazılım geliştirmelerin bir tuzak olduğunu düşünüyordu. Apple’ın donanım ve yazılım alanında kapalı kutu politika izlemesinin belki de en temelinde Jobs’un bu düşüncesi vardı kim bilir. Örnek verecek olursak, Microsoft .NET platformunu Linux dağıtımlarında ve Mac’lerde kullanıma açtı. Yıllarca tekel davalarla mücadele eden Microsoft bile bu hamleyle geliştiricilerden olumlu tepkiler aldı. Yani özetle siz Mac’inizde Windows platformlarda çalışabilecek uygulamalar geliştirebiliyorsunuz, ancak Windows bilgisayarınızda ya da Linux dağıtımlarında macOS ya da iOS üzerinde çalışacak uygulama geliştiremiyorsunuz. Bu henüz Apple’ın gündeminde dahi değil.

 

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın