Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Mobil

iPhone satışları düşüyor, gözler Apple’ın kasasında

iPhone satışları düşüyor, gözler Apple’ın kasasında

Yatırımcıların gözü yarın açıklanacak olan Apple ilk çeyrek mali verilerinde. iCloud gibi servislerde ve iPhone satışlarındaki durgun büyüme bu verilere olan beklenti ve dikkati artırmış durumda.

iPhone, Apple’ın en büyük ürünüydü ve geçen yıl gelirinin %60’ından fazlasını oluşturuyordu. Ancak CEO Tim Cook ve diğer yöneticiler diğer servis ve hizmetleri büyüme hedefinin odağına almışlardı. Ancak iPhone tedarik zincirinden hayal kırıklığı yaratan rakamlar birim satış beklentilerini epey azaltmış durumda.

Wall Street analistlerinin ortalama tahminlerine göre iPhone geliri beklentileri 17 Nisan’da 39,7 milyar dolardan 39,2 milyar dolara geriledi. Apple tarafından Apple Müzik, iCloud ve AppStore’dan gelen hizmet gelirlerinin iPhone satış gelirleri kadar önemli olduğu vurgusu yapılmıştı. “İnsanlar Apple’ın bir sonraki büyük ürününün ne olduğunu sorduğunda, birkaç yıldır hizmet olduğunu söyledik. Ancak son çeyrekte durum beklentiyi karşılamadı” diyor Wall Street yöneticilerinden Trip Miller. Miller aynı zamanda bir Apple yatırımcısı.

Miller Apple’ın kasasında tuttuğu fazla nakdin bir kısmını hisse geri alımlarını artırmak ve hizmet sektörlerinde yeniden yatırım yapmak için kullanmasını bekliyor. Şubat ayında Apple, segmentin %18 artarak 8,4 milyar dolara ulaştığını, analist beklentilerinin 8,6 milyar dolar olduğunu ve bu çeyrekte 8,5 milyar dolarlık bir düşüş kaydedildiğini söyledi.Wall Street’dan bir grup analistin tahminlerine göre Wall Street bu çeyrekte Apple’dan 8,4 milyar dolarlık hizmet geliri bekliyor.

Bir başka Apple hissedarı Tom Pllumb, Apple’ın finansal hizmetler gibi alanlarda sürekli gelir etmesini beklediğini söyledi. Apple, American Express Co gibi bir şirket satın alarak ya da diğer yatırımlarını tutarlı gelir işlemleri için Apple Pay’i desteklemek için kullanabilir.

Apple yöneticilerinden bazıları mevcut teknoloji döngüsünün olgunlaştığını düşünüyor olabilir. Ancak Plumb, problemin çözümü için “Gerçekten ihtiyaç duydukları şey, dünyadaki tüm bu değişikliklere katılmak için sürekli bir gelir modeli’ düşünüyor.

 

Comments

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Voyager 2’nin 1980’lerdeki ziyaretinden bu yana Uranüs ve Neptün’e hiçbir uzay aracı gönderilmedi. NASA’lı bilim insanları artık bu durumu değiştirmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Güneş...

  Advertisement