Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Bilim

James Webb uzaylıları tespit edebilecek mi?

James Webb uzaylıları tespit edebilecek mi?

James Webb uzaylıları tespit edebilecek mi? James Webb, Nasa’nın daha önce hiç denenmemiş yeni teknolojiler içeren yeni teleskobunun adı. 

Hubble Uzay Teleskobu’nun kısmen yerine geçecek olan bir kızılötesi uzay teleskobu James Webb. 

2021 yılında tamamlanması planlanan James Webb Uzay Teleskobu’nun (JWUT) astronomik bir devrim yaratacağı düşünülüyor. JWUT, yazının başlığında bahsedildiği gibi yabancı hayat belirtilerini arayabilir, yakındaki yıldızların etrafında dönen gezegenlerin atmosferlerinin o hayat tarafından değiştirilip değiştirilmediğini tespit edebilir.

Uzak gezegenlerde hayatı nasıl tespit edersiniz?

Washington Üniversitesi Astronomu Joshua KrissansenTotton ve ekibi, teleskobun yakınlardaki bir yıldızın etrafında BioSignatures (biyolojik iz-imza) adını verdikleri bulguları tespit edip edemeyeceklerini incelediler.

Krissansen-Totton söz konusu yaşam tespit gözlemlerine önümüzdeki birkaç yıl içinde başlayabileceklerini ifade etti. 

Araştırmanın temeli JWUT’nin ışığa karşı çok hassas olduğu ve atmosferdeki kimyasal değişimlerin işaretlerini fark edebileceği fikrine dayanıyor. 

Fikrin dayandığı prensip çok akılda kalıcı bir terim olmayabilir. Ancak bu fikir, ünlü bilim insanları James Lovelock ve Carl Sagan tarafından desteklenen bir miras niteliğinde.

TRAPPIST-1

James Loveclock ve Carl Sagan şu şekilde fikir yürütüyor; yarın eğer Dünya’daki tüm yaşam yok olursa atmosferimizi oluşturan bir çok gaz doğal kimyasal reaksiyonlara maruz kalacak ve yavaş yavaş farklı bir kimyasal karışıma dönüşecek.

Gezegenimizde yaşayan canlılar yok olduğunda atık gazlar da  canlılar gibi gezegeni sürekli olarak terk edecek.

Bu yüzden oksijen belirtilerinin aranması uzun bir süredir evrende yaşam aramanın bir yolu olarak kabul edilir. Tabi ki bu, dünya dışı varlıkların bizimle aynı biyolojik kural ve sistemlere bağlı olduğunun bir göstergesi değildir.

Başka bir yıldızın etrafında dönen bir gezegenin atmosferinin kimyasal yapısı, ışıkla dikkatlice ölçülebilir. Gezegenin atmosferindeki gazlar, ışığın dalga boyuna veya ışığa göre değişmesine ve her kimyasaldan ne kadar bulunduğuna dair bilgilerin ortaya çıkmasına neden olur.

Bakılacak en iyi yer neresi?

Bay Krissansen-Totton, JWUT’nin Güneş’ten yaklaşık 39.6 ışık yılı uzaklıkta bulunan, TRAPPIST-1 adlı Jüpiter büyüklüğündeki “küçük” bir yıldızın etrafında dönen gezegenlere bakması halinde elde edilecek verileri test etti. Keşfe göre bu yıldız, bir çoğu sıvı suya sahip olan yedi adet dünya ölçeğindeki gezegene ev sahipliği yapıyor. Bu nedenle bu yöntemle uzayda yaşam aramak için en iyi yerlerden biri olabilir.

Bu hayal edilemeyecek kadar küçük bir sinyalin çok zorlu bir ölçümü olacak. Krissansen-Totton ölçüm yapıldıktan sonra “herhangi bir biyolojik süreçten haberdar olabilir miyiz?” sorusuna verilecek cevabın şimdilik “Alternatif bir açıklama getiremediğimiz bir şeyi tespit edersek, bunun inanılmaz derecede heyecan verici bir keşif olacağını düşünüyorum.”dedi.

James Webb Uzay Teleskobu

Başka kimler işin içinde?

Şimdilik teleskobun aynası, California’daki bir laboratuvarda güvenli bir şekilde kilitli kalıyor ve astronomlar da yukarıda bahsettiğimiz olasılıkları araştırmaya devam ediyor.

JWUT, önümüzdeki birkaç on yılda ciddi incelemelere tabi tutulacak bir dizi yeni tesise entegre olacak.

Hawaii ve Şili’de devasa yere bağlı teleskoplar da planlanıyor. Öte yandan Avrupa Uzay Ajansı’nın diğer yıldızların etrafındaki gezegenlerin atmosferlerini araştırmak için tasarlanan İngiltere liderliğindeki Ariel Misyonu 2020 sonlarında başlayacak. (yani 2021’den önce 🙂

“Evrenimizi anlamak ve kozmosu keşfetmek için kayda değer bir zamanda olduğumuzu düşünüyorum ve James Webb bizi sonraki adıma götürecek.” 


Joshua Krissansen-Totton

“Buna gerçekten değecek.” James Webb Uzay Teleskobu projesi Nasa’ya ait yürütülen bir proje. Ancak projeye maddi ve manevi destek olan Avrupa ve Kanada Uzay Ajansları ve daha bir çok ülkeden bilim insanları yaşanacak gelişmeler konusunda çok heyecanlı. 

Yabancı yaşama dair herhangi bir bulguya rastlanması ihtimali sizce de heyecan verici değil mi?

Comments

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Bilim

  “NASA astronotu Christina Koch, rekor kıran uzay uçuşundan sonra, Soyuz MS 13 kapsülü ile Dünya’ya döndü” Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki görevini tamamlayan soyuz MS 13...

  Advertisement