Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Bilim

Jüpiter’in Kırmızı Lekesi henüz yok olmadı

“Bir mühendis ekibine göre, Jüpiter’in Büyük Kırmızı Lekesi henüz ölmedi. Dev fırtınanın yok olacağına dair iddialar da fazlasıyla abartıldı”

Jüpiter, Dünya ile kıyaslandığında ondan çok daha büyük bir gezegen. Ayrıca, Dünya’nın aksine kayalık bir gezegen de değil. Bir gaz devi olan Jüpiter’in saatte 480 kilometreyi bulan jet akımları, gezegen üzerinde devasa fırtınalar oluşmasına neden oluyor. Meşhur büyük kırmızı leke de bu fırtınalardan biri.

Geçen yıl, NASA’nın Juno uzay aracı, Jüpiter’in ünlü büyük kırmızı lekesinin en yakın fotoğrafını çekerek Dünya’ya geri yollamıştı.

Bunun ardından, Jüpiter’in büyük lekesinin hızlı bir şekilde küçüldüğü ifade edildi. Dev fırtınanın ise, 10 ya da 20 yıl içinde tamamen yok olabileceği iddia edildi.

Ancak, Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nden araştırmacılara göre, Jüpiter’in Büyük Kırmızı Lekesi yakın zamanda hiçbir yere gitmiyor.

Son yıllarda gaz devi gezegeninde bulunan büyük kırmızı lekenin küçülüyor gibi görünmesi dolayısıyla, Jüpiter’in ve büyük lekenin kaderi için endişeler bu yıl oldukça arttı.

NASA araştırma bilimcisi Glenn Orton, bu yılın başlarında gazetecilere verdiği demeçte, Büyük Leke’nin “çok keşfedilmemiş topraklarda” olduğunu söyledi. Aynı zamanda, noktanın potansiyel “ölümünü” bildiren bir dizi rapora yol açtığını ifade etti.

Ancak Berkeley’de makine mühendisliği profesörü Philip Marcus, büyük lekenin kaybolma tehlikesinin olmadığını söylüyor.

Geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, “Leke bulutunun alanının, onu tanımlayan dönen gaz altındaki girdaptan daha büyük olduğunu keşfettik. Bulutun büzülmesi ölüm habercisi değil. Lekenin diğer girdaplarla etkileşimlerine dayanarak, Berkeley grubum girdabın kendisinin boyutunu veya yoğunluğunu değiştirdiğine dair hiçbir kanıt bulunmadığını tespit etti” dedi.

Philip Marcus, ekibinin elde ettiği bulguları, Seattle’daki Amerikan Fiziksel Toplum toplantısında sundu.

Son yıllarda, Büyük Kırmızı Leke, kırmızı bulutların parçalanabileceği izlenimini veriyordu. Ancak Marcus ekibinin hesaplamaları bunun, olayın kötü olduğunu gösteren bir işaret olmadığını gösterdi.

Philip Marcus, Jüpiter’in ünlü Büyük Kırmızı Lekesi ile ilgili olarak, “Meslektaşlarım ve ben, daha uzun yıllar yaşayacağına inanıyoruz” dedi.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Bilim

  “NASA astronotu Christina Koch, rekor kıran uzay uçuşundan sonra, Soyuz MS 13 kapsülü ile Dünya’ya döndü” Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki görevini tamamlayan soyuz MS 13...

  Advertisement