Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Bilim

Kadınlar, 2020'nin ilk uzay yürüyüşünü gerçekleştirdi

“NASA’dan Jessica Meir ve Christina Koch, 2020 yılının ilk uzay yürüyüşüne çıktılar”

Christina Koch ve Jessica Meir, 2013’ün aynı astronot sınıfından geliyorlar ve yakın arkadaşlar. İki arkadaş, 18 Ekim’de birlikte bir uzay yürüyüşüne çıkan ilk kadın astronot takımı olmuştu. Bu yürüyüş aynı zamanda Koch’un dördüncü uzay yürüyüşü ve Meir’in ise ilk yürüyüşü olmuştu.

NASA astronotları Jessica Meir ve Christina Koch, çarşamba günü 2020’nin ilk uzay yürüyüşüne çıktılar. Böylece NASA astronotları, ocak ayı için planlanan iki uzay yürüyüşünden birini gerçekleştirmiş oldu. Bunun için iki astronot, çarşamba günü Uluslararası Uzay İstasyonu’nun dışına çıktılar.

NASA, Meir ve Koch’un Port-6 kafes yapısındaki ISS güç sistemlerini yükseltirken nikel-hidrojen pilleri daha yeni, daha güçlü lityum-iyon pillerle değiştirdiğini söyledi.

Başlangıçta uzay yürüyüşünün altı buçuk saat sürmesi planlandı. Ancak uzay yürüyüşü, astronotlar Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) dışına çıktıktan yedi saat 29 dakika sonra ise tamamlandı.

Yürüyüş sonunda astronotlar planlanan tüm görevlerini tamamladılar. Bu yürüyüşle beraber, Meir’in ikinci uzay yürüyüşü ve Koch’un ise beşinci uzay yürüyüşü gerçekleşmiş oldu.

Ocak ayı için planlanan bir sonraki uzay yürüyüşü, 20 Ocak tarihi olarak ayarlandı. 25 Ocak’ta da NASA’dan Andrew Morgan ve ESA’dan Luca Parmitano, kozmik ışın parçacıklarından geçen bir alet olan Alfa Manyetik Spektrometresi üzerinde tekrar çalışacaklar.

ilk kadını ve bir sonraki adamı ilk kez ay yüzeyine koymak umuduyla 2024 yılında aya ulaşmak için zorlu bir hedef belirledi. Aynı zamanda NASA, Artemis programında ilk kadını ve bir sonraki erkeğin Ay’ın yüzeyinde yürüdüğünü görmeyi hedefliyor.

Bu görev için, hangi NASA astronotlarının olacağını henüz bilmiyoruz. Ancak biliyoruz ki, Christina Koch ve Jessica Meir bu işi almayı çok istiyor. İki iyi arkadaş arasındaki arkadaşlığın Aya uzanma ihtimali neden olmasın?

Advertisement. Scroll to continue reading.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Advertisement