Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Kadınlar, 2020'nin ilk uzay yürüyüşünü gerçekleştirdi

“NASA’dan Jessica Meir ve Christina Koch, 2020 yılının ilk uzay yürüyüşüne çıktılar”

Christina Koch ve Jessica Meir, 2013’ün aynı astronot sınıfından geliyorlar ve yakın arkadaşlar. İki arkadaş, 18 Ekim’de birlikte bir uzay yürüyüşüne çıkan ilk kadın astronot takımı olmuştu. Bu yürüyüş aynı zamanda Koch’un dördüncü uzay yürüyüşü ve Meir’in ise ilk yürüyüşü olmuştu.

NASA astronotları Jessica Meir ve Christina Koch, çarşamba günü 2020’nin ilk uzay yürüyüşüne çıktılar. Böylece NASA astronotları, ocak ayı için planlanan iki uzay yürüyüşünden birini gerçekleştirmiş oldu. Bunun için iki astronot, çarşamba günü Uluslararası Uzay İstasyonu’nun dışına çıktılar.

NASA, Meir ve Koch’un Port-6 kafes yapısındaki ISS güç sistemlerini yükseltirken nikel-hidrojen pilleri daha yeni, daha güçlü lityum-iyon pillerle değiştirdiğini söyledi.

Başlangıçta uzay yürüyüşünün altı buçuk saat sürmesi planlandı. Ancak uzay yürüyüşü, astronotlar Uluslararası Uzay İstasyonu’nun (ISS) dışına çıktıktan yedi saat 29 dakika sonra ise tamamlandı.

Yürüyüş sonunda astronotlar planlanan tüm görevlerini tamamladılar. Bu yürüyüşle beraber, Meir’in ikinci uzay yürüyüşü ve Koch’un ise beşinci uzay yürüyüşü gerçekleşmiş oldu.

Ocak ayı için planlanan bir sonraki uzay yürüyüşü, 20 Ocak tarihi olarak ayarlandı. 25 Ocak’ta da NASA’dan Andrew Morgan ve ESA’dan Luca Parmitano, kozmik ışın parçacıklarından geçen bir alet olan Alfa Manyetik Spektrometresi üzerinde tekrar çalışacaklar.

ilk kadını ve bir sonraki adamı ilk kez ay yüzeyine koymak umuduyla 2024 yılında aya ulaşmak için zorlu bir hedef belirledi. Aynı zamanda NASA, Artemis programında ilk kadını ve bir sonraki erkeğin Ay’ın yüzeyinde yürüdüğünü görmeyi hedefliyor.

Bu görev için, hangi NASA astronotlarının olacağını henüz bilmiyoruz. Ancak biliyoruz ki, Christina Koch ve Jessica Meir bu işi almayı çok istiyor. İki iyi arkadaş arasındaki arkadaşlığın Aya uzanma ihtimali neden olmasın?

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement