Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Bilim

Kaliforniya'da görülen ateş topu

Kaliforniya’da görülen vahşi kayan yıldız ‘doğal bir ateş topu değildi’. Bu olayı gören görgü tanıklarından biri, “Hayatımda hiç böyle bir şey görmedim” dedi

İnsanlığın, başını kaldırıp göğe bakmaya başladığı ilk çağlardan beri ilgisini çeken doğa olaylardan biri hiç şüphesiz yıldız kayması gelir. Sakin ve bulutsuz bir gecede aniden parlayıp uzayan ve hemen sönüveren bir ışık huzmesi… 

Gökyüzünün açık olduğu bir gece, ışık kirliliğinin de olmadığı bir yerde, gökyüzünde yıldız kayması görme olasılığınız yüksektir. Halk arasında “akan yıldız” ya da “kayan yıldız” diye adlandırılan bu ışık gösterisine bilim insanları meteor der. 

Aslında meteor uzayda değil, atmosferde -yerden 75 km ile 100 km arası yükseklikte- gerçekleşen bir ışık olayıdır. Her gün Dünya’ya bin tonun üzerinde uzay tozu ve minik göktaşı “dökülür”. Bunların, çapı 10 m’ye kadar olanlarına meteoroit denir. Meteoroitler, asteroit ya da kuyrukluyıldızlardan kopan parçalardır. Bunların arasında birkaç milimetre ile birkaç santimetre çapında olanlar, saatte 10.000 km ile 70.000 km arasında bir hızla atmosfere girip renkli ve çok parlak ışıklar çıkararak “yanar” ve buharlaşırlar. Atmosferin bir parçası olurlar. 

Kaliforniya’daki bazı şanslı insanlar çarşamba gecesi gökyüzünde destansı bir ateş topu gördü. O bir süre durdu ve sonra birden çok parlak parçaya ayrıldı.

Kaliforniya’da görülen vahşi kayan yıldız ‘doğal bir ateş topu değildi‘. Bu olayı gören görgü tanıklarından biri, “Hayatımda hiç böyle bir şey görmedim” dedi.

Ateş topu, tipik bir meteor değil

Bu, tipik bir meteor değildi. Amerikan Meteor Derneği bilgileri hızlı bir şekilde analiz etti. Perşembe günü yaptığı açıklamada ise, “Bu olayla ilgili aldığımız raporlara ve videolara dayanarak, bunun doğal bir ateş topu değil, bir uzay enkazı yeniden girişi olduğunu doğrulayabiliriz” ifadelerinde bulundu.

AMS / AllSky6 kamera operatörü Bob Lunsford, El Cajon, Kaliforniya’dan gerçekleşen olayın harika bir görüntüsünü yakaladı. AllSkyCams, meteorları izlemeye adanmış bir ağdır.

Aynı zamanda AMS, görgü tanıklarından 60’tan fazla rapor topladı. Bazı kişiler daha önce böyle bir şeyle karşılaşmadıklarını belirtti.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Kayan yıldız, onu görüntüleyenler tarafından Twitter’da da paylaşıldı. Paylaşılan videolara göre, olayın en az 20 saniye sürdüğü ifade ediliyor.

Gezegenimiz, bazıları yanabileceği ve oldukça hafif bir gösteri sunabileceği atmosfere geri dönen çok fazla alan önemsiziyle çevrilidir. Bu da onlardan birisi.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Advertisement