Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Bilim

Kaliforniya'da görülen ateş topu

Kaliforniya’da görülen vahşi kayan yıldız ‘doğal bir ateş topu değildi’. Bu olayı gören görgü tanıklarından biri, “Hayatımda hiç böyle bir şey görmedim” dedi

İnsanlığın, başını kaldırıp göğe bakmaya başladığı ilk çağlardan beri ilgisini çeken doğa olaylardan biri hiç şüphesiz yıldız kayması gelir. Sakin ve bulutsuz bir gecede aniden parlayıp uzayan ve hemen sönüveren bir ışık huzmesi… 

Gökyüzünün açık olduğu bir gece, ışık kirliliğinin de olmadığı bir yerde, gökyüzünde yıldız kayması görme olasılığınız yüksektir. Halk arasında “akan yıldız” ya da “kayan yıldız” diye adlandırılan bu ışık gösterisine bilim insanları meteor der. 

Aslında meteor uzayda değil, atmosferde -yerden 75 km ile 100 km arası yükseklikte- gerçekleşen bir ışık olayıdır. Her gün Dünya’ya bin tonun üzerinde uzay tozu ve minik göktaşı “dökülür”. Bunların, çapı 10 m’ye kadar olanlarına meteoroit denir. Meteoroitler, asteroit ya da kuyrukluyıldızlardan kopan parçalardır. Bunların arasında birkaç milimetre ile birkaç santimetre çapında olanlar, saatte 10.000 km ile 70.000 km arasında bir hızla atmosfere girip renkli ve çok parlak ışıklar çıkararak “yanar” ve buharlaşırlar. Atmosferin bir parçası olurlar. 

Kaliforniya’daki bazı şanslı insanlar çarşamba gecesi gökyüzünde destansı bir ateş topu gördü. O bir süre durdu ve sonra birden çok parlak parçaya ayrıldı.

Kaliforniya’da görülen vahşi kayan yıldız ‘doğal bir ateş topu değildi‘. Bu olayı gören görgü tanıklarından biri, “Hayatımda hiç böyle bir şey görmedim” dedi.

Ateş topu, tipik bir meteor değil

Bu, tipik bir meteor değildi. Amerikan Meteor Derneği bilgileri hızlı bir şekilde analiz etti. Perşembe günü yaptığı açıklamada ise, “Bu olayla ilgili aldığımız raporlara ve videolara dayanarak, bunun doğal bir ateş topu değil, bir uzay enkazı yeniden girişi olduğunu doğrulayabiliriz” ifadelerinde bulundu.

AMS / AllSky6 kamera operatörü Bob Lunsford, El Cajon, Kaliforniya’dan gerçekleşen olayın harika bir görüntüsünü yakaladı. AllSkyCams, meteorları izlemeye adanmış bir ağdır.

Aynı zamanda AMS, görgü tanıklarından 60’tan fazla rapor topladı. Bazı kişiler daha önce böyle bir şeyle karşılaşmadıklarını belirtti.

Kayan yıldız, onu görüntüleyenler tarafından Twitter’da da paylaşıldı. Paylaşılan videolara göre, olayın en az 20 saniye sürdüğü ifade ediliyor.

Gezegenimiz, bazıları yanabileceği ve oldukça hafif bir gösteri sunabileceği atmosfere geri dönen çok fazla alan önemsiziyle çevrilidir. Bu da onlardan birisi.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Bilim

  “NASA astronotu Christina Koch, rekor kıran uzay uçuşundan sonra, Soyuz MS 13 kapsülü ile Dünya’ya döndü” Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki görevini tamamlayan soyuz MS 13...

  Advertisement