Otokar’ın önümüzdeki yıllardaki büyüme stratejisinde önemli bir yere sahip olacak yeni zırhlı aracı Tulpar, adını Türk mitolojisinden alıyor.

Otokar hiç şüphesiz otomotiv ve savunma endüstrisi alanında öncü şirketlerden biri. Şirketin Genel Müdür koltuğunda oturan başarılı ismi Serdar Görgüç, faaliyet gösterdiği alanlardaki büyüme hedeflerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Otokar Logo

Ticari ve askeri alanda araçlar üreten, ihraç eden Otokar, geçtiğimiz yılı hedeflerinin çok üzerinde kapatmış. Görgüç’e göre, henüz finansal sonuçlar açıklanmış olmasa da 2018 yılı ihracatın geçmiş yıllara kıyasla yüzde 70 gibi çok yüksek bir oranda olması gerekiyor.

Otokar’ın mevcut pazarlarının başında Türkiye ve Avrupa geliyor. Avrupa’da otuz beş çalışanıyla faaliyet gösteren Otokar Europe isimli şirket sekiz yıl önce Paris’te kurulmuş.

Fransa diğer Avrupa ülkelerine nazaran Avrupa’nın en büyük otobüs pazarı konumunda. Fransa’dan sonra Almanya ve İngiltere geliyor. Otokar, Avrupa stratejisini oluştururken bu verileri iyi okumuş. Şirketin odağında Fransa’dan sonra İspanya ve İtalya bulunuyor. Bu ülkelerde de büyüme rakamlarına ulaşmış ve başarılı olmuşlar.

Otokar’ın ticari araçlar kulvarında elli beş yıllık bir otobüsçülük deneyimi bulunuyor. Bu deneyimi, doğru ArGe yatırımlarıyla harmanlayan şirket, Türkiye’nin mevcut ihtiyaçlarına cevap vermekle kalmayıp Avrupa pazarına da adapte olabilmiş durumda.

Otokar ticari araç kolunda büyümeye emin adımlarla devam ediyor. Peki, savunma endüstrisiyle yani askeri araçlar konusunda tablo nasıl? Bu soruya Genel Müdür Serdar Görgüç gerçekçi bir yorum getiriyor. “Savunma sanayiinde konu, ticari araçlara göre daha stratejik olduğundan Avrupa daha bir temkinli davranıyorlar. Zaten hâlihazırda gelişmiş sanayiye sahip ülkeler kendi araçlarını kendileri yapıyor. Bu sebepten otobüsten farklı olarak Avrupa’nın her ülkesine askeri araç satmak çok zor.” Ancak Görgüç, dost ve müttefik ülkeleri hedef Pazar olarak nitelendirdiklerini ifade etmeyi de ihmal etmiyor.

Türk Mitolojisinde Tulpar

Neden Tulpar?

Aslında Tolpar’ın bir benzetmeyle ifade edecek olursak Batı uygarlığındaki kanatlı at Pegasus’un Türk ve Orta Asya kavimlerindeki benzeri. Türk mitolojisinde savaşta başarılı olmuş ve kahramanlık göstermiş savaşçılara Tulpar isimli kanatlı atlar verilirmiş. Tulpar kültürü halen Türkmenistan, Kazakistan ve Özbekistan kültürlerinde bilinmekte.

Tulpar’a hakim bu ülkeler Otokar’ın elbette ki hedef pazarları arasında yer alıyor. Hedef pazar aynı zamanda potansiyel müşteri demek.

1 Paylaşımlar

Bir cevap yazın