Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Perspektif

Kanatlı At Tulpar’a Hazır Olun!


Otokar’ın önümüzdeki yıllardaki büyüme stratejisinde önemli bir yere sahip olacak yeni zırhlı aracı Tulpar, adını Türk mitolojisinden alıyor.

Otokar hiç şüphesiz otomotiv ve savunma endüstrisi alanında öncü şirketlerden biri. Şirketin Genel Müdür koltuğunda oturan başarılı ismi Serdar Görgüç, faaliyet gösterdiği alanlardaki büyüme hedeflerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Otokar Logo

Ticari ve askeri alanda araçlar üreten, ihraç eden Otokar, geçtiğimiz yılı hedeflerinin çok üzerinde kapatmış. Görgüç’e göre, henüz finansal sonuçlar açıklanmış olmasa da 2018 yılı ihracatın geçmiş yıllara kıyasla yüzde 70 gibi çok yüksek bir oranda olması gerekiyor.

Otokar’ın mevcut pazarlarının başında Türkiye ve Avrupa geliyor. Avrupa’da otuz beş çalışanıyla faaliyet gösteren Otokar Europe isimli şirket sekiz yıl önce Paris’te kurulmuş.

Fransa diğer Avrupa ülkelerine nazaran Avrupa’nın en büyük otobüs pazarı konumunda. Fransa’dan sonra Almanya ve İngiltere geliyor. Otokar, Avrupa stratejisini oluştururken bu verileri iyi okumuş. Şirketin odağında Fransa’dan sonra İspanya ve İtalya bulunuyor. Bu ülkelerde de büyüme rakamlarına ulaşmış ve başarılı olmuşlar.

Otokar’ın ticari araçlar kulvarında elli beş yıllık bir otobüsçülük deneyimi bulunuyor. Bu deneyimi, doğru ArGe yatırımlarıyla harmanlayan şirket, Türkiye’nin mevcut ihtiyaçlarına cevap vermekle kalmayıp Avrupa pazarına da adapte olabilmiş durumda.

Otokar ticari araç kolunda büyümeye emin adımlarla devam ediyor. Peki, savunma endüstrisiyle yani askeri araçlar konusunda tablo nasıl? Bu soruya Genel Müdür Serdar Görgüç gerçekçi bir yorum getiriyor. “Savunma sanayiinde konu, ticari araçlara göre daha stratejik olduğundan Avrupa daha bir temkinli davranıyorlar. Zaten hâlihazırda gelişmiş sanayiye sahip ülkeler kendi araçlarını kendileri yapıyor. Bu sebepten otobüsten farklı olarak Avrupa’nın her ülkesine askeri araç satmak çok zor.” Ancak Görgüç, dost ve müttefik ülkeleri hedef Pazar olarak nitelendirdiklerini ifade etmeyi de ihmal etmiyor.

Türk Mitolojisinde Tulpar

Neden Tulpar?

Aslında Tolpar’ın bir benzetmeyle ifade edecek olursak Batı uygarlığındaki kanatlı at Pegasus’un Türk ve Orta Asya kavimlerindeki benzeri. Türk mitolojisinde savaşta başarılı olmuş ve kahramanlık göstermiş savaşçılara Tulpar isimli kanatlı atlar verilirmiş. Tulpar kültürü halen Türkmenistan, Kazakistan ve Özbekistan kültürlerinde bilinmekte.

Tulpar’a hakim bu ülkeler Otokar’ın elbette ki hedef pazarları arasında yer alıyor. Hedef pazar aynı zamanda potansiyel müşteri demek.

Comments

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Günümüzün ölümcül hastalıklarından olan Sepsis, kana bakteri ve toksin karışması sonucunda bağışıklık sisteminin çökmesiyle ortaya çıkar. Uzmanların belirttiğine göre, sepsis gelişmiş ülkelerde kanser ve...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Advertisement