Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Kara delik fotoğrafı ödül kazandırdı

“İlk kez bir kara delik fotoğrafını yakalayan ekip 3 milyon dolar ödül kazandı. 347 kişilik ekip, ‘Bilim Oscarı’ olarak bilinen ödülü paylaşacak”

2012 yılında kurulan Avrupa Birliği destekli, Event Horizon Teleskobu (EHT) tarafından elde edilen ilk kara delik fotoğrafı, 10 Nisan 2019 tarihinde düzenlenen bir basın toplantısında gösterildi.

Bilim insanlarının ilk kez aldığı bu kara delik fotoğrafı için dünyanın dört bir tarafında stratejik olarak konumlandırılmış sekiz hassas radyo teleskobu kullanıldı. Fotoğraf, Antarktika, Şili, Meksika, Hawaii, Arizona ve İspanya’da, 20 ülkede ve bölgede faaliyet gösteren 60 kurumda çalışan bilim insanlarının küresel işbirliği ile elde edildi.

Ekip, her teleskobu bir atom saati ağı kullanarak senkronize ederek, gezegenin yüzeyinden daha önce hiç elde edilmemiş bir çözme gücüne sahip, Dünya kadar büyük bir sanal teleskop oluşturdu. Hedeflerinden ilki Messier 87 galaksisinin ortasındaki kütlesi 6,5 milyar güneşe eşit olan süper kütleli kara delikti. Ekip, yeni algoritmalar ve tekniklerle verileri titizlikle analiz ettikten sonra, karadelik çevresinde dönen sıcak gaza karşı zıtlık oluşturan görüntüsünü elde etti.

Kara delik fotoğrafı…

Dünya çapında bir teleskop ittifakı aracılığıyla alınan süper kütleli bir kara deliğin ilk görüntüsü için, bu görüntüyü yakalayan bilim insanlarından oluşan ekip 2020 Temel Fizikte Atılım Ödülünde 3 milyon dolarlık ödül aldı. “Bilim Oscarı” olarak bilinen ödüller, dünyanın önde gelen bilim insanlarını çeşitli kategorilerde kabul ediyor.

Bu Atılım ödülleri, yaşam bilimleri, temel fizik ve matematik gibi alanlardaki en iyi bilim insanlarını tanır. Bu yıl 21,6 milyon dolar alan yani çığır açan ödüller, Sergey Brin, Priscilla Chan ve Mark Zuckerberg, Ma Huateng, Yuri ve Julia Milner ve Anne Wojcicki tarafından desteklenmektedir. Ayrıca her alandaki ödülü önceki atılım ödülüne layık görülmüş ödüllü ödül sahiplerinden oluşan Seçim Komitelerinin kazananları seçmesiyle sahibini bulur.

3 milyon dolarlık ödül, 10 Nisan 2019 tarihinde EHT tarafından yayımlanan altı makaleden herhangi birini paylaşan 347 bilim insanı arasında eşit olarak paylaşılacak.

Yeni ödüller ve kazananları 3 Kasım’da Kaliforniya’daki Mountain View’daki NASA Ames Araştırma Merkezi’ndeki törende tanınacak ve National Geographic’te canlı olarak yayınlanacak.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Voyager 2’nin 1980’lerdeki ziyaretinden bu yana Uranüs ve Neptün’e hiçbir uzay aracı gönderilmedi. NASA’lı bilim insanları artık bu durumu değiştirmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Güneş...

  Advertisement