Connect with us

Hi, what are you looking for?

technous.net

Bilim

Kızıl Gezegende İlk Olası Marsquake Tespit Edildi

NASA’nın, Kasım ayından itibaren Mars’ın yüzeyinde bulunan Insight uzay aracı, Kızıl Gezegen olarak adlandırılan Mars’ta ilk olası depremi tespit etti. Tespit edilen bu deprem sinyali, Dünya ve Ay’dan sonra başka bir gezegensel cismin yüzeyinde tespit edilen ilk sismik sinyaldir.

Gezegenin içinden gelen karışıklıkları dinlemek için görevlendirilen uzay aracının, tespit ettiği bu sinyaller, aracın devam etmekte olan görevinde bir ilk olmuş durumda. Şöyle ki InSight ile Mars’ın iç yapısının daha net olarak ortaya konmasına yardımcı olabilmek için birçok depremin tanımlanması gerekiyor. Ancak, tespit edilen Marsquake, NASA bilim adamlarının, Mars’ın yapısı hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olacak büyüklükte değil. Yani, olası Marsquake NASA’nın ihtiyacı olandan daha küçük. Ancak olay yine de Mars’ın sismik olarak aktif olduğunu, bu sebeple InSight’ın ilerleyen zamanlarda daha çok deprem verisi toplayabileceğini gösteriyor.

Diğer yandan bilim adamları, bu Marsquake’e neden olan şeyin ya gezegen içinde yer alan bir boşluktaki hareket olabileceğini ya da göktaşı etkisiyle sallanmaya neden olunabileceğini ifade ediyor.

Ay’da başladı…

1969-1977 yılları arasında astronotlar, Ay üzerinde çalışırken binlerce depremi ölçen beş adet sismometre kurmuştu. InSight sismometre sistemi, Fransız yani düşük frekanslı ve İngiliz yani yüksek frekanslı sensörleri içerir. İç Yapı için Sismik Deney  (SEIS) adı verilen sismometre, InSigt tarafından 19 Aralık’ta Mars’ın yüzeyine yerleştirildi. O zamandan beri uzay aracı, deprem sinyallerini almaya çalışıyor.

Sistemin her iki kısmı da 6 Nisan’da sinyali aldı. Fakat muhtemel kaynak ya da prob ile olay arsındaki mesafe hakkında daha kesin bir açıklama yapılması için herhangi bilgi elde etmek mümkün değildi. Konu hakkında NASA’nın InSight görevindeki baş bilim adamı şöyle dedi: “Bu özel Marsquake yani ilk gördüğümüz, çok, çok küçük bir şey.”

InSight ekibi aynı zamanda, depremin Mars’ın içinden geldiğinden emin durumda. Rüzgârın veya herhangi başka bir dış kuvvetin enstrümanı sallamadığını düşünüyorlar. Diğer yandan ekip, sadece düşük frekanslı sensörler tarafından alınan diğer üç sinyali de araştırıyor. Bunların hepsi 6 Nisan olayından çok daha zayıflar.

6 Nisan’da meydana gelen deprem, InSight ekibinin, Mars’ın neyden yapıldığını bulmak için uzay aracının elde ettiği Marsquake tespitlerini kullanarak, Mars’ın içyapısı hakkında önemli bilgiler sağlama hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacak kadar büyük değiller. Yine de bu sinyaller, NASA’nın yakın zamanda daha fazla veriye sahip olacağına dair umut veriyor.

InSight bilim adamlarının, olay karakterinin, 1960’lı ve 1970’li yıllarda Apollo sensörlerinin Ay yüzeyinde topladığı verileri hatırlattığını söylemeleri de oldukça ilginç.

Apollo sayesinde bilinen Moonquakes’ın varlığına benzer şekilde Mars’ta da Marsqake’lerin var olduğunu gösterecek herhangi bir olay, Kızıl Gezegen hakkında mümkün olduğunca fazla şeyin öğrenilmesi açısından oldukça heyecan verici. 

Advertisement. Scroll to continue reading.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Advertisement