Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

koronavirüse karşı kişisel tedbirler

“Koronavirüse karşı kişisel tedbirler almak, virüsün Dünya üzerinde yayılmaya devam ettiği süreçte, yayılmanın ve endişelerin azalmasında etkili olabilir”

Koronavirüs, Dünya üzerinde yayılmaya devam ettikçe endişeler artıyor. Bununla birlikte tedbirlerin artırılması, endişelerin aza indirilmesinde etkili olabilir.

Ülkeler, yeni koronavirüsün ve bunun sonucu olan COVID-19’un yayılmasını azaltma çabasının bir parçası olarak sokağa çıkma yasağını uygulamakta. Bunlardan bazılarında insanlara sadece, temel ihtiyaçları karşılamak için markete, eczaneye vs. gitmeye izin verilmekte. Yine de böyle uygulamalar olmasa bile insanların kendi tedbirlerini almaları sürecin daha kolay ilerlemesini sağlayabilir.

Kişilerin sosyalleşmeden uzak kalmaları ve ellerin iyice yıkanması genel olarak önemli bir politika. Resmi olarak SARS-CoV-2 olarak bilinen koronavirüs kolayca yayılıyor. Bu yüzden kalabalık ortamlardan uzak kalmak için evde kalınması tavsiye ediliyor. Ancak zorunlu nedenlerle dışarı çıkılması gereken bazı durumlar oluyor. İşte böyle durumlarda, bazı sağduyu tekniklerini uygulayabilirsiniz:

İnsanları uzaktan selamlayın

Kişisel olarak kendinizi iyi hissetseniz bile etrafınızda bulunan bağışıklık sistemi zayıf veya yaşlı olan kişileri korumak için tedbirlerin ciddiyetle alınması çok önemli. Bu tedbirlere karşılıklı olarak hoşgörülü olmak gerekiyor.

Herhangi bir tanıdığınızla karşılaştığınızda aranızda mesafe olmasına dikkat edin. Selamlaşmak için, tokalaşmaktan, sarılmaktan, öpüşmekten uzak durun. Böylece kendiniz ve etrafınızdaki insanlar için güvenli bir şekilde selamlaşmış olursunuz.

Ekstra peçete, dezenfekte edici mendil vb. taşıyın

Çantada, dezenfekte etmek için yedek mendiller, ıslak mendiller gibi ürünlerin bulunması normalde de gördüğümüz bir alışkanlık. Şimdi bu alışkanlığı biraz daha dikkat ederek ve artırarak yerine getirmemiz gerekiyor.

Ekstra mendilleri yapacağınız birçok işinizde kullanabilirsiniz. Hem el temizliğinizde hem kapı kolunu açtığınızda hem de yüzeylere dokunduğunuzda…

Çantanızda ne kadar çok ekstra mendil varsa, koronavirüse karşı o kadar iyi.

Paralara mümkün olduğunca dokunmayın

Para zaten kirli olarak kabul edilir. Çünkü yüzeyinde ne tür mikropların kaldığını asla bilemezsiniz. Bu yüzden, kâğıt ve bozuk paraları çok sık kullanmamaya dikkat edin. Bunların yerine bankacılık işlemlerinizle işlerinizi halledebilirsiniz.

Kapsamlı bir temizlik yapın

Yeni koronavirüs, masa üstü gibi yüzeylere oda sıcaklığında en az dokuz güne kadar yapışabilir. Bundan sonra, öleceği ve artık size bulaşamayacağı düşünülüyor.

İyi sabun ve su ile yapılan kapsamlı bir temizlemenin virüsün yapısını öldüreceği biliniyor.

Parmak uçlarını kullanmayın

Hala asansör düğmelerine parmak uçlarınızla basıyorsanız, durun. Bir kapıyı açmanız, bir düğmeye basmanız, bir kolu çekmeniz veya buna benzer şeyleri yapmanız gerektiğinde, bunun yerine farklı bir vücut parçası kullanın. Dizleriniz, ayaklarınız, dirsekleriniz ve eklemleriniz gibi çok şey var.

Telefonunuzun nerede olduğuna dikkat edin

Telefonlarda dezenfekte edici mendilleri kullanmaya devam edin. Bunun yanında başka bir akıllı fikir, cihazınızı başlamak için yüzeylere yerleştirmekten kaçınmaktır. Telefonunuzu paylaşılan yüzeylere ne kadar az maruz bırakırsanız, ilk etapta endişelenmeniz o kadar az olur.

Paylaşılan bir yüzeye sahip herhangi bir yerdeyken, telefonunuzun altına bir peçete koyun. Böylece telefonunuzu oldukça sık dezenfekte etmek zorunda kalmazsınız.

Alışveriş çantalarınızı kendiniz götürün

Yiyeceklerinize kimin dokunduğuna dair daha fazla kontrol sahibi olmanız oldukça önemli. Bu yüzden, başkaları tarafından dokunan bir sepeti itmemek veya sepet taşımamak için kendi çantanızı götürün.

Çıplak elinizle ürünlere dokunmayın

Yiyecekleri sıralarken, elinizde bir eldiven olması tavsiye ediliyor. İşiniz bittikten sonra kullandığınız eldivenleri çöpe atmayı unutmayın. Alışverişinizde kullandığınız bez poşetlerini yıkamayı da unutmayın. Yıkadıktan sonra, bunların iyice kuru olmasına dikkat edin. Ayrıca, eve geldiğinizde kullandığınız herhangi bir ürünü de iyice yıkayın.

Eve her geldiğinizde ellerinizi yıkayın

Ellerimiz bir sürü yerle temas edebiliyor. Bu yüzden ellerimizin temizliğine göstermemiz gereken özen çok önemli. Ellerimiz sıklıkla yıkamamız gerekiyor. Sık sık el temizliğinin yapılması, birçok işimizin öncesinde ve sonrasında ellerimizin yıkanması uzmanlar tarafından vurgulanıyor.

Tüm bu tedbirler, bilinen ve sıklıkla tekrar edilen önemli hususlar. Bunların uygulanması, tedbirlerin ciddiyetle gerçekleştirilmesi, koronavirüse karşı insan sağlığı açısından yarar sağlar.

Son Yorumlar

  Advertisement

  You May Also Like

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...