Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Güvenlik

Las Vegas, siber saldırıya maruz kaldı

“İddialara göre, CES düzenlendiği zamanlarda, Las Vegas siber saldırılara maruz kaldı”

Las Vegas’ta gerçekleştirilen ve Tüketici Elektroniği Şovu olarak bilinen CES, teknoloji endüstrisi için yılın en büyük fuarı. Aynı zamanda ABD’deki en büyük konferanslardan biri.

İddialara göre, CES düzenlendiği zamanlarda, Las Vegas siber saldırılara maruz kaldı. Salı günü keşfedilen saldırı, insanların dünyanın en büyük teknoloji şovu için bir araya gelmesiyle ortaya çıktı.

Saldırı hakkında tweet atan şehir, hangi sistemlerin etkilendiği veya saldırının nasıl gerçekleştiği konusunda herhangi bir söylemde bulunmadı. Ancak saldırının e-posta saldırısı olabileceğine dair söylentiler de mevcut.

Saldırı, ülke çapındaki şehirlerin genellikle bilgisayar sistemlerini fidye için tutmak üzere tasarlanmış bir saldırıdan muzdarip olduğu için geldi. BT güvenlik şirketi Barracuda Networks’e göre, ABD’de 70’den fazla eyalet ve yerel yönetime saldırı düzenlendi. Hükümetler, ABD’de geçen yıl bilinen tüm fidye yazılımı saldırılarının üçte ikisini oluşturan başlıca hedeflerdir. Kötü amaçlı yazılımlar ayrıca hastaneleri, işletmeleri ve üniversiteleri de etkiledi.

Yetkili kişilerden birinin ifade ettiğine göre etkiler, potansiyel olarak iletişimi hızlandırabilir, önemli dosyalara erişimi kesebilir. Aynı zamanda ve izin, düzenleme ve daha fazlasını yönetmek için şehir ofislerini yavaşlatabilir.

Yerel yönetimler, potansiyel olarak milyonlarca doları kayıp bilgileri yeniden oluşturmak için harcamak yerine, bilgisayar korsanlarına sistemlerine tekrar erişim sağlamak için ödeme yapmayı tercih etti.

Vegas şehir hükümeti saldırıyı erken yakalamış görünüyor. Bir gün içinde hükümet, güvenliğinin ve BT personelinin “yıkıcı bir durum olma potansiyeline sahip olanlardan” kaçındığını söyledi. Şehir, herhangi bir verinin sisteminden kaybolduğuna veya herhangi bir verinin alındığına inanmadığını söyledi.

Şehir hükümeti iletişim direktörü David Riggleman, yaptığı açıklamada, saldırıdan kimin sorumlu olduğunu bilmediklerini söyledi.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement