Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Güvenlik

Las Vegas, siber saldırıya maruz kaldı

“İddialara göre, CES düzenlendiği zamanlarda, Las Vegas siber saldırılara maruz kaldı”

Las Vegas’ta gerçekleştirilen ve Tüketici Elektroniği Şovu olarak bilinen CES, teknoloji endüstrisi için yılın en büyük fuarı. Aynı zamanda ABD’deki en büyük konferanslardan biri.

İddialara göre, CES düzenlendiği zamanlarda, Las Vegas siber saldırılara maruz kaldı. Salı günü keşfedilen saldırı, insanların dünyanın en büyük teknoloji şovu için bir araya gelmesiyle ortaya çıktı.

Saldırı hakkında tweet atan şehir, hangi sistemlerin etkilendiği veya saldırının nasıl gerçekleştiği konusunda herhangi bir söylemde bulunmadı. Ancak saldırının e-posta saldırısı olabileceğine dair söylentiler de mevcut.

Saldırı, ülke çapındaki şehirlerin genellikle bilgisayar sistemlerini fidye için tutmak üzere tasarlanmış bir saldırıdan muzdarip olduğu için geldi. BT güvenlik şirketi Barracuda Networks’e göre, ABD’de 70’den fazla eyalet ve yerel yönetime saldırı düzenlendi. Hükümetler, ABD’de geçen yıl bilinen tüm fidye yazılımı saldırılarının üçte ikisini oluşturan başlıca hedeflerdir. Kötü amaçlı yazılımlar ayrıca hastaneleri, işletmeleri ve üniversiteleri de etkiledi.

Yetkili kişilerden birinin ifade ettiğine göre etkiler, potansiyel olarak iletişimi hızlandırabilir, önemli dosyalara erişimi kesebilir. Aynı zamanda ve izin, düzenleme ve daha fazlasını yönetmek için şehir ofislerini yavaşlatabilir.

Yerel yönetimler, potansiyel olarak milyonlarca doları kayıp bilgileri yeniden oluşturmak için harcamak yerine, bilgisayar korsanlarına sistemlerine tekrar erişim sağlamak için ödeme yapmayı tercih etti.

Vegas şehir hükümeti saldırıyı erken yakalamış görünüyor. Bir gün içinde hükümet, güvenliğinin ve BT personelinin “yıkıcı bir durum olma potansiyeline sahip olanlardan” kaçındığını söyledi. Şehir, herhangi bir verinin sisteminden kaybolduğuna veya herhangi bir verinin alındığına inanmadığını söyledi.

Şehir hükümeti iletişim direktörü David Riggleman, yaptığı açıklamada, saldırıdan kimin sorumlu olduğunu bilmediklerini söyledi.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Advertisement