Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Bilim

Mars 2020 gezgininin adı için yarışma

“NASA, Mars 2020 gezgini adını vermek için, anaokulundan 12. sınıfa kadar ABD’li çocuklara açık olan, roverı adlandırma isimli bir yarışma düzenliyor”

NASA, Mars 2020 gezgini adını vermeye gelince kesinlikle açık fikirli. Sonuç olarak ‘Wonder’ kadar basit veya ‘Propulsion Major Crater’ kadar sıra dışı bir isim, Mars 2020 gezgini için olabilir.

NASA pazartesi günü anaokulundan 12. sınıfa kadar ABD’li çocuklara açık olan, roverı adlandırma yarışması için yarı finalist listesini açıkladı.

Gönüllü jüri ise 28.000 makale sunumunu 155 yarı finaliste indirdi. Önerilen isimler arasında tekrar edilen birçok isimle de karşılaşıldı. Önerilenler arasında Azim, Kararlılık, Yaratıcılık, İlham, Olasılık, Perspektif gibi isimler yer aldı.

Bazı isimler, Fido (Korkusuz Bilgi Veri Sorumlusu), Aliett (Ekstra Karasal Çimenin Eski Hayat Araştırmacısı) ve Ride (Gezegenlerarası Keşifleri ve Keşfi Devrimi) dahil olmak üzere yaratıcı kısaltmalar biçiminde değerlendirildi.

Şimdi jüri, yarı finalistleri dokuz finaliste indirecek. Herkese açık bir oylama, gezicinin adının belirlenmesine yardımcı olacaktır. NASA kazananı mart ayında açıklayacak.

Roverın temmuz ayında Dünya’dan ayrılması ve 2021‘in başlarında Mars’a ulaşması planlanıyor. Önceki NASA gezginleri, Sojourner, Spirit, Opportunity ve hala devam eden Merak’ın (Curiosity) tekerlek izlerini takip edecek.

NASA’nın Gezegen Bilimi Bölümü direktörü Lori Glaze konu ile ilgili olarak, “Bu yarışma, gelecek nesillerle etkileşim kurmanın ve tüm STEM alanlarındaki kariyerleri teşvik etmenin harika bir yoludur. Seçilen ad, bu gezginin Mars uzay aracı filosu arasındaki benzersiz kişiliğini tanımlamaya yardımcı olacak” ifadelerinde bulundu.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Advertisement