Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Mars 2020 gezgininin adı için yarışma

“NASA, Mars 2020 gezgini adını vermek için, anaokulundan 12. sınıfa kadar ABD’li çocuklara açık olan, roverı adlandırma isimli bir yarışma düzenliyor”

NASA, Mars 2020 gezgini adını vermeye gelince kesinlikle açık fikirli. Sonuç olarak ‘Wonder’ kadar basit veya ‘Propulsion Major Crater’ kadar sıra dışı bir isim, Mars 2020 gezgini için olabilir.

NASA pazartesi günü anaokulundan 12. sınıfa kadar ABD’li çocuklara açık olan, roverı adlandırma yarışması için yarı finalist listesini açıkladı.

Gönüllü jüri ise 28.000 makale sunumunu 155 yarı finaliste indirdi. Önerilen isimler arasında tekrar edilen birçok isimle de karşılaşıldı. Önerilenler arasında Azim, Kararlılık, Yaratıcılık, İlham, Olasılık, Perspektif gibi isimler yer aldı.

Bazı isimler, Fido (Korkusuz Bilgi Veri Sorumlusu), Aliett (Ekstra Karasal Çimenin Eski Hayat Araştırmacısı) ve Ride (Gezegenlerarası Keşifleri ve Keşfi Devrimi) dahil olmak üzere yaratıcı kısaltmalar biçiminde değerlendirildi.

Şimdi jüri, yarı finalistleri dokuz finaliste indirecek. Herkese açık bir oylama, gezicinin adının belirlenmesine yardımcı olacaktır. NASA kazananı mart ayında açıklayacak.

Roverın temmuz ayında Dünya’dan ayrılması ve 2021‘in başlarında Mars’a ulaşması planlanıyor. Önceki NASA gezginleri, Sojourner, Spirit, Opportunity ve hala devam eden Merak’ın (Curiosity) tekerlek izlerini takip edecek.

NASA’nın Gezegen Bilimi Bölümü direktörü Lori Glaze konu ile ilgili olarak, “Bu yarışma, gelecek nesillerle etkileşim kurmanın ve tüm STEM alanlarındaki kariyerleri teşvik etmenin harika bir yoludur. Seçilen ad, bu gezginin Mars uzay aracı filosu arasındaki benzersiz kişiliğini tanımlamaya yardımcı olacak” ifadelerinde bulundu.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement