Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Bilim

Mars Curiosity (Merak) gezgininin tekerlekleri

Mars Curiosity (Merak) gezgininin altı tekerleği var. NASA, bu tekerleklerin hepsinin, mümkün olduğunca Mars zeminine temas etmesini istiyor.

Curiosity (Merak) takımı, telemetri verileri gezicinin tekerleklerinden birinin havada asılı olduğunu gösterdiğinde ise bilim programını değiştirmek zorunda kaldı.

Atmosferik bilim insanı Claire Newman, bir görev güncellemesinde “Bu, gezginin konumunu Pazartesi planlamasına hazır hale getirmek için kısa bir ‘çarpma’ yapmamız gerektiği ve gezici Batı Butte’deki en yüksek noktasındayken yapmak istediğimiz iletişim bilimini ertelemek zorunda olduğumuz anlamına geliyordu” ifadelerinde bulundu.

Curiosity (Merak) kısa bir süre önce Western Butte adında bir alanı yukarı doğru sürdü. Sonunda orta tekerleklerden birini yerden yaklaşık 15 santimetre (6 inç) sarktırdı.

Curiosity (Merak), orta hava tekerleği kolay bir düzeltmeydi. Bunun ardından gezici, Mars atmosferi ve yüzeyini gözlemleyerek tekrar yola çıktı. Gezici tarafından hafta sonu yakalanan ham bir görüntü, aracın iki tekerleğine dair bir bakış gösteriyor. Ancak tekerlek hareketine yönelik net bir bakış mevcut değil.

Bir tekerleğin patlaması, gezicinin diğer tekerleklerine ekstra güç uygular. Bu sebeple NASA makinenin konumunu düzeltmek istedi. Merak gezgininin tekerleklerinden biri, 7 Temmuz 2019 tarihinden itibaren, görüntülerde bazı hasarlar gösteriyor. NASA, tekerleklerin ömrünü uzatmak için önlemler aldı.Uzay ajansı, 2017 yılında Merak’a hasarlı tekerleklerini korumaya ve gezici tekerlek sorununu azaltmaya yardımcı olmak için yeni bir algoritma uyguladı. Her şey NASA’nın tek işlevli Mars gezgini ömrünü korumak için devam eden çabaların bir parçası.

Alüminyum jantlar, engebeli ve kayalık arazinin neden olduğu çatlak ve deliklerden dolayı zor durumda. Hasar biraz ürkütücü görünüyor. Ancak NASA yine de gezginin çok daha fazla kilometre boyunca gitmesini bekliyor. Minimal tekerlekli olsa dahi.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Advertisement