Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Mars Curiosity (Merak) gezgininin tekerlekleri

Mars Curiosity (Merak) gezgininin altı tekerleği var. NASA, bu tekerleklerin hepsinin, mümkün olduğunca Mars zeminine temas etmesini istiyor.

Curiosity (Merak) takımı, telemetri verileri gezicinin tekerleklerinden birinin havada asılı olduğunu gösterdiğinde ise bilim programını değiştirmek zorunda kaldı.

Atmosferik bilim insanı Claire Newman, bir görev güncellemesinde “Bu, gezginin konumunu Pazartesi planlamasına hazır hale getirmek için kısa bir ‘çarpma’ yapmamız gerektiği ve gezici Batı Butte’deki en yüksek noktasındayken yapmak istediğimiz iletişim bilimini ertelemek zorunda olduğumuz anlamına geliyordu” ifadelerinde bulundu.

Curiosity (Merak) kısa bir süre önce Western Butte adında bir alanı yukarı doğru sürdü. Sonunda orta tekerleklerden birini yerden yaklaşık 15 santimetre (6 inç) sarktırdı.

Curiosity (Merak), orta hava tekerleği kolay bir düzeltmeydi. Bunun ardından gezici, Mars atmosferi ve yüzeyini gözlemleyerek tekrar yola çıktı. Gezici tarafından hafta sonu yakalanan ham bir görüntü, aracın iki tekerleğine dair bir bakış gösteriyor. Ancak tekerlek hareketine yönelik net bir bakış mevcut değil.

Bir tekerleğin patlaması, gezicinin diğer tekerleklerine ekstra güç uygular. Bu sebeple NASA makinenin konumunu düzeltmek istedi. Merak gezgininin tekerleklerinden biri, 7 Temmuz 2019 tarihinden itibaren, görüntülerde bazı hasarlar gösteriyor. NASA, tekerleklerin ömrünü uzatmak için önlemler aldı.Uzay ajansı, 2017 yılında Merak’a hasarlı tekerleklerini korumaya ve gezici tekerlek sorununu azaltmaya yardımcı olmak için yeni bir algoritma uyguladı. Her şey NASA’nın tek işlevli Mars gezgini ömrünü korumak için devam eden çabaların bir parçası.

Alüminyum jantlar, engebeli ve kayalık arazinin neden olduğu çatlak ve deliklerden dolayı zor durumda. Hasar biraz ürkütücü görünüyor. Ancak NASA yine de gezginin çok daha fazla kilometre boyunca gitmesini bekliyor. Minimal tekerlekli olsa dahi.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement