“5 Aralık’ta gerçekleştirilen yakın çekim Mars kayalıklarının keyifli görüntüsünü sunuyor”

Mars, meraklıları için kayaların harikalar diyarını sunan bir gezegen. Gezegenin zemininde farklı bir o kadar da keyifli oluşumlar mevcut.

NASA’nın Curiosity (Merak) aracı, Marstaki büyüleyici yuvarlak oluşumlarının görüntüsünü yakaladı. NASA’nın Merak gezicisi, 5 Aralık’taki etkileyici görüşü kaptı. Bu, bir çikolatalı kurabiye gibi görünebilir. Ancak aslında bu, bazı ilginç yuvarlak oluşumların göründüğü Mars’taki zeminin yakınlaştırılmış görüntüsüdür.

Gezegen jeoloğu ve Merak ekibi üyesi Susanne Schwenzer, geçtiğimiz günlerde yapılan bir gezici görev güncellemesinde nodül benzeri kayaçları “küçük yuvarlak öğeler” olarak nitelendirdi.

Susanne Schwenzer, pürüzsüz şekillerin diyajenezden veya daha genel olarak su-kaya etkileşimi nedeniyle olabileceğini söyledi. Diyajenez, tortu biriktirildikten sonra meydana gelen değişim işlemlerini ifade eder.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesinin (NASA) Mars gezicisi Curiosity (Merak), Mars’ın kil bakımından zengin bir bölgesini araştırıyor. Orada toplanan veriler ise, bilim insanlarının Mars’taki su tarihine girmelerine yardımcı oluyor.

Curiosity (Merak), son zamanlarda araştırmacılara, adeta çok çeşitli taşları hediye ediyor. Susanne Schwenzer bununla ilgili, “Zengin çalışma alanı ana kaya, çakıllı alanlar ve çevrede sıkça görülen türden daha parlak bir yüzer kayayı içeriyor” diye yazdı.

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), daha önce de Mars’ta harika pürüzsüz bir çakıl taşı görmüştü. Bu, 2017 yılında küçük bir top gibi görünüyordu.

Şu anda NASA’nın tek operasyon roverı, Curiosity (Merak). Ancak yakın zamanda Kızıl Gezegen Mars’ta Merak’ın yeni bir arkadaşı olacak. Merak’ın Kızıl Gezegen’e yakında getireceği arkadaşı Mars 2020 roverının 2021 yılının başında gelmesi planlanıyor.

0 Paylaşımlar