Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Mars Yolundaki İlk Özçekim

“Çin’in Tianwen-1 uzay aracının Mars yolunda elde ettiği görüntü, Çin sondasının ilk ‘derin uzay oto portresi’ olarak değerlendiriliyor”

Mars’a yönelik çalışmalar sürdüren ülkeler arasında Çin de bulunuyor. Çin çalışmalarıyla Kızıl Gezegen’e inen üçüncü ülke olmaya çalışıyor.

Bu doğrultuda Çin uzay ajansı, 22 Temmuz 2020 tarihinde, bir yörünge aracı, bir iniş aracı ve bir gezici olmak üzere üç uzay aracını gönderdi. Bu görev Tianwen-1 olarak belirlendi.

Gönderildiği dönemde yapılan açıklamalarda, Tianwen-1’in ilk denemede yörüngeye çıkacak olması, karaya çıkacak olması ve bir keşif aracını bırakacağı ile gözlemleri bir yörünge aracı ile koordine edeceği bilgilerine yer verildi.

Mars’a giden üç uzay aracı ile Çin, gezgini yüzeydeki konumları yüksek bilimsel ilgi ile incelemek için kullanıyor. Bu sayede, tüm gezegenin küresel ve kapsamlı bir araştırmasının sağlanmasını hedefliyor.

Temmuz ayında başlatılan bu görev kapsamında uzay aracı Dünyadan uzaklaşıyor. Şubat 2021 tarihinde gezegene ulaşması planlanan aracın mayıs ayında kontrollü bir iniş yapması bekleniyor.

Bu yolculuk sırasında elde edilen bir görüntü Mars’a giden Çin’in Tianwen-1 uzay aracına ilk bakışımız oldu. Sonsuz boşluğun karanlığına karşılık güneşte parlayan Tianwen-1’in güneş panelleri görüntüde dikkat çekiyor.

Mars Yolundaki İlk Özçekim

Görüntü, Çin Ulusal Uzay Ajansı (CNSA) ve Çin Ay Keşif Programı (CLEP) tarafından Çin Halk Cumhuriyeti Ulusal Günü’nde yayınlandı. Burada, görüntüde görüldüğü şekilde aracın gümüş iniş cihazının nasıl parlak bir şekilde parladığı detaylandırıldı ve sondanın sağ alt köşesinde görülebilen Çin’in ulusal bayrağı vurgulandı.

Ayrıca Mars yolundaki uzay gemisinin öz çekimi olan görüntüdeki Çin sondasının ilk ‘derin uzay oto portresi’ olduğu iddia ediliyor.

Görüntüyü çekmek için Tianwen-1 küçük, geniş açılı bir kamera çıkardı. Uzay aracından uzağa fırlatıldığını görebilirsiniz. Ayrılırken her saniye bir görüntü aldı ve görüntüleri uzay aracına geri aktararak onları Dünya’ya geri gönderdi. Kamera birkaç fotoğraf çektikten sonra uzay çöplüğündeki yerini aldı. Bu, onun görevi kapsamında yer alıyor.

Comments

Daha fazla...

Oyun

LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

Video

Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

Bilim

Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

Bilim

“Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

Advertisement