Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Mars'taki garip oluk

“NASA Curiosity (Merak) gezgini Mars’taki garip oluğa daha yakından bakıyor”

NASA‘nın Mars gezgini Curiosity (Merak), Gale Kraterindeki Western Butte adlı alanda bulunan alışılmadık bir formasyonu kontrol ederek adeta adının hakkını veriyor.

Mars, küçük yuvarlak nodüllerden, bilindik Dünya öğelerine rastlantısal olarak benzeyen kayalara kadar büyüleyici oluşumlarla doludur. Çukur, kızıl gezegenin vahşi ve harika jeolojisi hakkında daha fazla bilgi edinildikçe bilim insanlarının araştırması için başka bir harika özellik sunuyor.

NASA Curiosity (Merak) gezgininin yakından baktığı Marstaki garip oluk, Curiosity (Merak) için sığdır ve ayrıca koyu kumla doludur.
Western Washington Üniversitesi’nde gezegensel bir jeolog olan merak ekibi üyesi Melissa Rice, “Yörüngeye ait görüntülerde, birinin arka kısmının güneydoğu tarafında koyu renkli bir keçe kalemiyle kalın düz bir çizgi çizdiği anlaşılıyor” ifadesinde bulundu.

Gezici, bilim insanlarının çalışması için alanın daha fazla görüntüsünü yakalamakla görevlendirildi. Melissa Rice yazdığı bir yazısında, “Bu özelliği neyin yarattığını veya neden burada olduğunu bilmiyoruz. Bu yüzden daha yakından bakmak için durmaya değer” ifadelerine yer verdi.

Gezici ekip, İskoçya’daki doğal Balgy Şelalelerine bir referans olan hendek Balgy Trough’u seçti. Ekip, bu bölgedeki bazı martian manzara özelliklerine İskoç esintili isimler veriyor.

NASA’nın Curiosity (Merak) aracı daha önce de Marstaki büyüleyici yuvarlak oluşumlarının görüntüsünü yakaladı. NASA’nın Curiosity (Merak) gezicisi, 5 Aralık’taki etkileyici görüşü elde ettiğinde bu, bir çikolatalı kurabiye gibi görünebiliyordu. Ancak aslında bu, bazı ilginç yuvarlak oluşumların göründüğü Mars’taki zeminin yakınlaştırılmış görüntüsüydü.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement