Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Bilim

Mars'taki garip oluk

“NASA Curiosity (Merak) gezgini Mars’taki garip oluğa daha yakından bakıyor”

NASA‘nın Mars gezgini Curiosity (Merak), Gale Kraterindeki Western Butte adlı alanda bulunan alışılmadık bir formasyonu kontrol ederek adeta adının hakkını veriyor.

Mars, küçük yuvarlak nodüllerden, bilindik Dünya öğelerine rastlantısal olarak benzeyen kayalara kadar büyüleyici oluşumlarla doludur. Çukur, kızıl gezegenin vahşi ve harika jeolojisi hakkında daha fazla bilgi edinildikçe bilim insanlarının araştırması için başka bir harika özellik sunuyor.

NASA Curiosity (Merak) gezgininin yakından baktığı Marstaki garip oluk, Curiosity (Merak) için sığdır ve ayrıca koyu kumla doludur.
Western Washington Üniversitesi’nde gezegensel bir jeolog olan merak ekibi üyesi Melissa Rice, “Yörüngeye ait görüntülerde, birinin arka kısmının güneydoğu tarafında koyu renkli bir keçe kalemiyle kalın düz bir çizgi çizdiği anlaşılıyor” ifadesinde bulundu.

Gezici, bilim insanlarının çalışması için alanın daha fazla görüntüsünü yakalamakla görevlendirildi. Melissa Rice yazdığı bir yazısında, “Bu özelliği neyin yarattığını veya neden burada olduğunu bilmiyoruz. Bu yüzden daha yakından bakmak için durmaya değer” ifadelerine yer verdi.

Gezici ekip, İskoçya’daki doğal Balgy Şelalelerine bir referans olan hendek Balgy Trough’u seçti. Ekip, bu bölgedeki bazı martian manzara özelliklerine İskoç esintili isimler veriyor.

NASA’nın Curiosity (Merak) aracı daha önce de Marstaki büyüleyici yuvarlak oluşumlarının görüntüsünü yakaladı. NASA’nın Curiosity (Merak) gezicisi, 5 Aralık’taki etkileyici görüşü elde ettiğinde bu, bir çikolatalı kurabiye gibi görünebiliyordu. Ancak aslında bu, bazı ilginç yuvarlak oluşumların göründüğü Mars’taki zeminin yakınlaştırılmış görüntüsüydü.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Güvenlik

  “Apple, koronavirüs nedeniyle Çin’de geçici olarak iki mağazayı kapatmıştı. Koronavirüsün dünyayı sarsmasının ardından endişe duyduğu için üçüncü mağazasını da kapattı” Koronavirüs, kuşlar ve memelilerde...

  Advertisement