“NASA, Mars’ın sıcaklığını bir ısı probu ile almaya çalışıyor. NASA, Köstebek takma adıyla bilinen bu probu, InSigh uzay aracı vasıtasıyla kullanıyor”

Kızıl Gezegen olarak da bilinen Mars, hakkında yapılan veya yapılması planlanan bazı çalışmalara karşı savaşıyor gibi görünüyor.

NASA’nın InSight lander’ı, gezegenin yüzeyinin altına bir ısı probu göndermek için mücadele ediyor.

InSight ekibi pazar günü bir GIF yayınlayarak, Isı ve Fiziksel Özellikler Paketi (HP3) sondasının, Mars topraklarından kısmen gömüldüğü yerden geri döndüğünü gösterdi.

Nedir?

HP3 “köstebek” takma adıyla daha iyi bilinmektedir. Köstebek, Isı Akışı ve Fiziksel Özellikler Paketi veya Alman Havacılık Merkezi (DLR) tarafından sağlanan HP 3 adlı bir enstrümanın bir parçasıdır.

NASA’nın InSight uzay aracı robot kolunu, “köstebek” olarak bilinen bu ısı probu ile geçen hafta boyunca yaklaşık 2 santimetre kadar kazmak için kullandı.

Gezegenin içinden kaçan ısıyı ölçmek için 16 metreye (5 metre) kadar kazmak üzere tasarlanan köstebek, Şubat 2019’da darbeye başladığından bu yana kendisini kısmen gömmeyi başardı.

InSight’ın robot kolundaki kepçe yerine köstebeğe basıldığında, “çivileme” adı verilen yeni bir teknik, sondaya kazmaya devam etmesi için gereken sürtünmeyi sağlıyor gibi görünüyor.

8 Ekim 2019’dan bu yana, köstebek üç ayrı olayda 220 kez dövüldü. Uzay aracının kameralarından gönderilen görüntüler, köstebeğin yavaş yavaş zemine doğru ilerlediğini gösteriyor. Takımın köstebeğin ne kadar uzağa gidebileceğini görmesi daha fazla zaman alacaktır.

NASA InSight ekibi, Mars’ın kendilerini şaşırtmaya devam ettiklerini söyleyerek, “Bu hafta sonu kazarken, köstebek yerden yarıya kadar destek verdi” dedi. NASA aynı zamanda, ön değerlendirmenin “beklenmedik toprak özellikleri” nin bu tuhaf davranış için suçlanacağını öne sürdüğünü söyledi.

Başka bir talihsizlik

DLR’nin HP 3 Baş Araştırmacısı Tilman Spohn, “Köstebeğin ilerlemesini görmek, yolumuzu tıkayan bir kaya olmadığını gösteriyor” demişti.

Köstebek şubat ayındaki ilk konuşlandırmadan kısa bir süre sonra sıkışıp kalmıştı. Arazinin robotik kolunu kullanmaya yardımcı olmak için yapılan son çabalar bu en son aksamaya kadar çalışıyor gibi görünüyordu.

NASA yardımcı yöneticisi Thomas Zurbuchen, mühendislerin şimdi ne olduğunu anlamaya çalışmak için verileri analiz ettiğini söylemek için Twitter’a gitti.

InSight ekibi bir takip tweetinde, “Dünya üzerindeki testlerde gözlemlenen bir olasılık, toprağın geri tepme sırasında köstebek ucunun önüne düşmesi, köstebek geri çekilirken yavaş yavaş önündeki deliği doldurması” dedi.

Bu ısı probu, başarılı olmazsa hayal kırıklığı olacaktır, ancak yine de InSight çalışmaları, genç bir görev için etkileyici bir başarı listesi sunuyor. Örneğin, 2018 Kasım’ında dokunulan arazi, bir selfie aldı, marsquakeleri aldı, rüzgarı dinledi ve hatta bir Emmy kazandı.

0 Paylaşımlar