“Arrokoth, 2019 yılında NASA’nın New Horizons aracı tarafından ziyaret edilen ve son olarak Ultima Thule olarak anılan uzay kayasının yeni adı”

NASA’nın New Horizons uzay aracının yakınından geçerek fotoğrafladığı, klâsik bir Kuiper Kuşağı cismi olan “Ultima Thule” yeni adını resmen aldı.

Güneş Sisteminde, şimdiye dek keşfedilen en uzak uzay kayasının yeni bir adı var. Bu isim; Amerikan Yerlisi Powhatan / Algonquian dilinde “gökyüzü” anlamına gelen ‘Arrokoth’.

2019 yılının başlarında, New Horizons, Güneş Siteminin en uzak noktası olan Kuiper Kuşağı’nda yer alan Ultima Thule adındaki gök cisminden alçak uçuş yapmıştı. Ardından, gök cisminin fotoğraflarını çekmişti. 2006 yılında başlatılan New Horizons, bu ziyaret için daha derinlere inmeden önce, cüce gezegen Pluto’yu ünlü bir şekilde keşfetmişti.

NASA, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, yeni takma adın, uzay cisimlerinin ve özelliklerinin adlarını tanımaktan sorumlu olan organizasyon olan Uluslararası Astronomik Birliği tarafından onaylandığını duyurdu.

Arrokoth adını alan Ultima Thule, bu isminden önce “2014 MU69” ismini taşıyordu.

Ultima Thule teriminin bazı olumsuz çağrışımlar yaptığı düşünülüyor. Bu yüzden Ultima Thule tartışma konusu oldu. Ancak, seçilen yeni ismin olumsuz çağrışımlardan kaçındığı ifade ediliyor.

New Horizons ekibi üyesi Marc Buie, “Bir varlığa birleştirilen iki ayrı lobdan oluşan bu eski bedenin, dünyadaki yaşamın kökeni hakkındaki anlayışımıza katkıda bulunan cevapları barındırabileceğine inanıyoruz” dedi.

Uzay gemisi hala dışarıda, seyahat ediyor. Ve Kuiper Kuşağını inceliyor. Burada yeni keşiflerde bulabileceğine dair umutlar var. Eğer böyle bir şey olursa, olası isimler üzerinde tekrar düşünmeye gerek duyulabilir.

0 Paylaşımlar