Merkez Bankaları Kripto Paralara Geçme Konusunda İhtiyatlı

Merkez Bankaları Kripto Paralara Geçme Konusunda İhtiyatlı

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) dün bir rapor yayınladı. Raporda; kendi kripto para birimini ihraç etmeden önce potansiyel riskler hakkında daha fazla düşünülmesi gerektiğini belirtti. Dijital para biriminin sadece bankalar arasında yani sınırlı bir dolaşımla kullanılmasını ve bunun etkilerini inceliyor.

Ödemeler ve piyasa altyapısı konusunda BIS komitesine başkanlık eden Benoit Coeure kripto para konusunun hala “bilinmeyen sular” olduğunu ve daha fazla tedbir gerektiğini ifade etti.

Raporda, piyasadaki stres anlarında ticari bankalar için önemli bir fon kaynağı olan mevduatların etkilenme durumuna ve dolayısıyla bunun mevcut finansal istikrara etkisine de değinildi.

BIS raporu, G20 ülkeleri merkez bankaları ve maliye bakanları arasında görüşüle gelen özel kripto para birimleri için bir nevi ön hazırlık denilebilir. G20 Merkez bankaları ve maliye bakanları, özel kripto para birimleri için yeni düzenlemelerin gerekip gerekmediğini tartışmak üzere önümüzdeki hafta Arjantin’de bir araya gelecek.

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın