Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Güvenlik

Microsoft, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarına karşı

“Microsoft, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarına karşı yasal işlem başlattı ve Talyum (Thallium) adı verilen bir siber suç grubunun tüketicilerin kimlik avı yoluyla giriş bilgilerini çaldığını söylüyor”

Microsoft, Talyum (Thallium) adı verilen bir siber suç grubunun tüketicilerin kimlik avı yoluyla giriş bilgilerini çaldığını söylüyor. Bunun üzerine Microsoft, Kuzey Koreli bilgisayar korsanlarına karşı yasal işlem başlattı.

Kuzey Kore merkezli grup, tüketicilerin kimlik bilgilerini çalmak istedi. Bunun için, Windows üreticisinden gelmiş gibi görünen kimlik avı e-postaları ve sahte web siteleri kullandı. Microsoft, kamuya yönelik iddia edilen saldırılarını bozma çabasıyla bir siber suç grubuna dava açtı.

Bir mahkeme emri Redmond, Wash merkezli şirketin iddia edilen bilgisayar korsanları tarafından siber saldırılar için kullanılan 50 alanın kontrolünü ele geçirmesine izin verdi.

Geçtiğimiz günlerde bir Microsoft blog yazısı yayınlandı. Buna göre, ABD’nin Doğu Bölgesi Virginia Bölge Mahkemesi, 27 Aralık’ta Microsoft’un Talyum (Thallium) adlı bir gruba karşı ayın başlarında dosyaladığı bir davada belgeleri açığa çıkardı.

Microsoft, “Bu eylemle siteler artık saldırı yürütmek için kullanılamaz” ifadelerinde bulundu.

Talyum (Thallium), grubun giriş bilgilerine erişmesine izin verecek bağlantıları tıklamaları için alıcıları kandırmak üzere kişiselleştirilmiş e-postalar oluşturmak için mızrak-kimlik avı olarak bilinen bir teknik kullanmakla suçlanıyor. Oradan, grubun e-postaları incelediği ve yeni e-postaların otomatik olarak kendilerine yönlendirildiği iddia edildi.

Bilgisayar korsanlarının ayrıca BabyShark ve KimJongRAT kötü amaçlı yazılımlarını kullandıkları iddia ediliyor.

Ayrıca Microsoft’a göre, kurbanların çoğu ABD, Japonya ve Güney Kore‘de yaşıyordu. Bununla beraber kurbanlar, hükümet çalışanları, düşünce kuruluşu çalışanları, üniversite personeli, insan haklarına odaklanan grupların üyeleri ve nükleer silahların yayılması konularında çalışan bireyler olma özelliğini göstermekteydi.

Bu, Microsoft’un yasal işlem başlattığı dördüncü ulus-devlet faaliyet grubudur. Daha önce de Microsoft, mahkemeleri Çin, Rusya ve İran‘da faaliyet gösteren grupları bozmak için kullandı.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement