Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Güvenlik

Microsoft, Skype çağrılarını dinledi

“Microsoft, kayıtları korumak için ‘güvenlik yok’ ile Skype çağrılarını dinledi”

Kullanıcı etkileşimlerini dinleyerek Microsoft’un Skype çağrılarını ve Cortana sanal asistanını geliştirme çabası ile, verileri korumak için güvenlik önlemleri bulunmadığı bildirildi.

The Guardian‘da geçtiğimiz günlerde bir rapor yayınlandı. Buna göre, , Çin’deki sözleşmeli işçiler evlerindeki kişisel bilgisayarlardan bir web uygulaması aracılığıyla kayıtlara erişebiliyorlardı.

İsimsiz eski bir yüklenici, yayında Microsoft için çalıştığı iki yıl boyunca kişisel dizüstü bilgisayarındaki Pekin’deki evinden binlerce kaydı gözden geçirdiğini söyledi. The Guardian’a göre kayıtlar kasıtlı ve yanlışlıkla Cortana aktivasyonlarının yanı sıra bazı Skype çağrılarını da içeriyordu. İşçilere siber güvenlik yardımı verilmediği bildirildi. Kayıtlara erişim için kullanıcı adları ve şifreler yeni yüklenicilere düz metin olarak e-postayla gönderildi.

Microsoft‘un çalışanlarına Skype ve Cortana gibi hizmetleri geliştirmek için kısa snippet’leri dinledikleri bildirildi. Ve bu sadece Microsoft değil. Apple, Google, Amazon, Facebook ve diğerlerinin hepsinde benzer programlar mevcuttu. Endüstri uygulaması, tüketicilerin seslerinin ve verilerinin nasıl kullanıldığı konusunda gizlilik endişelerini gündeme getirdi. O zamandan bu yana bazı şirketler programlarında değişiklikler yaparak, insanların sesli incelemeleri devre dışı bırakmasına izin verdi.

Microsoft, inceleme programını güvenli tesislere taşımak dahil, hiçbiri Çin’de olmayan değişiklikler de yaptı.

Bir Microsoft sözcüsü cuma günkü bir e-postada Guardian raporunun yorumlanması talebine yanıt olarak, “Geçen yaz hem kullandığımız süreci hem de müşterilerle iletişimi dikkatle inceledik. Sonuç olarak, gizlilik bildirimimizi bu çalışma hakkında daha da net olacak şekilde güncelledik. O zamandan beri, bu incelemeleri az sayıda ülkede güvenli tesislere taşımak da dahil olmak üzere süreci önemli ölçüde geliştirdik” dedi.

Microsoft, kayıtları korumak için ‘güvenlik yok’ ile Skype çağrılarını dinledi. Ayrıca, Microsoft, Skype ve Cortana gibi ses hizmetlerini iyileştirmek için insan hakemleri kullanıyor. Ancak bir raporda verileri korumak için ‘güvenlik önlemi’ bulunmadığı belirtiliyor.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Teknoloji

  Aslen İzmir’li olan iki genç girişimci, başta otomotiv ve akıllı şehir sektörleri olmak üzere reklam sektörünü de baştan yaratacak girişimlere imza atıyor. Henüz kurulalı...

  Advertisement