Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Güvenlik

Microsoft, Skype çağrılarını dinledi

“Microsoft, kayıtları korumak için ‘güvenlik yok’ ile Skype çağrılarını dinledi”

Kullanıcı etkileşimlerini dinleyerek Microsoft’un Skype çağrılarını ve Cortana sanal asistanını geliştirme çabası ile, verileri korumak için güvenlik önlemleri bulunmadığı bildirildi.

The Guardian‘da geçtiğimiz günlerde bir rapor yayınlandı. Buna göre, , Çin’deki sözleşmeli işçiler evlerindeki kişisel bilgisayarlardan bir web uygulaması aracılığıyla kayıtlara erişebiliyorlardı.

İsimsiz eski bir yüklenici, yayında Microsoft için çalıştığı iki yıl boyunca kişisel dizüstü bilgisayarındaki Pekin’deki evinden binlerce kaydı gözden geçirdiğini söyledi. The Guardian’a göre kayıtlar kasıtlı ve yanlışlıkla Cortana aktivasyonlarının yanı sıra bazı Skype çağrılarını da içeriyordu. İşçilere siber güvenlik yardımı verilmediği bildirildi. Kayıtlara erişim için kullanıcı adları ve şifreler yeni yüklenicilere düz metin olarak e-postayla gönderildi.

Microsoft‘un çalışanlarına Skype ve Cortana gibi hizmetleri geliştirmek için kısa snippet’leri dinledikleri bildirildi. Ve bu sadece Microsoft değil. Apple, Google, Amazon, Facebook ve diğerlerinin hepsinde benzer programlar mevcuttu. Endüstri uygulaması, tüketicilerin seslerinin ve verilerinin nasıl kullanıldığı konusunda gizlilik endişelerini gündeme getirdi. O zamandan bu yana bazı şirketler programlarında değişiklikler yaparak, insanların sesli incelemeleri devre dışı bırakmasına izin verdi.

Microsoft, inceleme programını güvenli tesislere taşımak dahil, hiçbiri Çin’de olmayan değişiklikler de yaptı.

Bir Microsoft sözcüsü cuma günkü bir e-postada Guardian raporunun yorumlanması talebine yanıt olarak, “Geçen yaz hem kullandığımız süreci hem de müşterilerle iletişimi dikkatle inceledik. Sonuç olarak, gizlilik bildirimimizi bu çalışma hakkında daha da net olacak şekilde güncelledik. O zamandan beri, bu incelemeleri az sayıda ülkede güvenli tesislere taşımak da dahil olmak üzere süreci önemli ölçüde geliştirdik” dedi.

Microsoft, kayıtları korumak için ‘güvenlik yok’ ile Skype çağrılarını dinledi. Ayrıca, Microsoft, Skype ve Cortana gibi ses hizmetlerini iyileştirmek için insan hakemleri kullanıyor. Ancak bir raporda verileri korumak için ‘güvenlik önlemi’ bulunmadığı belirtiliyor.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement