Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Narsist ve mutlu

Queen’s Üniversitesi Belfast’taki araştırmacılar tarafından devam eden bir narsisizm çalışması, narsist insanların başkalarını çılgına çevirebildiğini ancak stresli veya depresyonda olma ihtimalinin daha düşük olduğunu tespit etti.

Araştırmacılar ayrıca, narsisizmin neden “modern toplumlarda yükselişe geçtiğini” anlamaya çalışıyorlar.

Narsistler “riskli davranışlarda bulunma, gerçekçi olmayan üstün görüşlere sahip olma, fazla güvende olma, başkaları için çok az empati gösterme ve utanç duyma veya suçluluk hissetme” olasılığı olarak tanımlanmaktadır.

Bu tür olumsuz niteliklerle araştırmacılar narsisizmin neden cezalandırılmak yerine bu kadar görünür ve sık sık ödüllendirildiğini bilmek istedi.

Ancak Dr. Kostas Papageorgiou‘nun 700 yetişkinle yaptığı araştırma, toplum için kötü olsa da bireysel narsistler için faydalı gibi görünüyor.

Ayrıca, narsistler, kendi önemleri ve “utanç” eksikliği ile ilgili “görkemli” sanrılara sahip olabilirler, ancak psikologlar da çoğu insandan daha mutlu olmaları gerektiğini söylüyor.

Narsistler, başkaları üzerinde ezilmiş ve etraflarında duygusal bir hasar izi bırakmış olabilseler de kendilerini kötü hissetmeye karşı korumuş görünüyor.

Narsistler, daha düşük stres seviyelerine sahiptir. Özgüvenleri ve koruyucu nitelikler olarak görülen yüksek öz-önem duygusuyla beraber de narsistlerin, hayatı stresli olarak görme ihtimalleri daha düşüktür.

Güç ile meşgul

Narsist insanlar ayrıca güçle meşguldür. Bu, Belfast ekibinin narsistlerin işte ve sosyal yaşamlarında başarılı olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu belirten önceki çalışmalarını takip ediyor.

Dr Papageorgiou, narsisizmin farklı boyutlarının nasıl duygusal sonuçlara sahip olabileceğine de baktı. Güçlü “görkemli” özelliklere sahip narsistlerin “statü ve güçle meşgul olma” ve “aşırı şişirilmiş bir önem duygusu” olabileceği söyleniyor.

Ve “savunmasız” narsistler daha savunucu olabilir ve diğer kişilerin davranışlarını “düşman” olarak görme eğiliminde olabilir.

Dr. Papageorgiou’ya göre, kendi iyilik duyguları ve stresle başa çıkma yetenekleri açısından “görkemli” narsistlerin “çok olumlu” özelliklere sahip olmaları muhtemel. Bununla ilgili de “Elbette narsisizmin tüm boyutları iyi olmasa da bazı yönler olumlu sonuçlara yol açabilir” diyor.

Bu tür psikolojik özelliklerin “iyi ya da kötü olarak değil, bağlamına bağlı olarak faydalı ya da zararlı olabilecek evrimin ve insan doğası ifadelerinin ürünleri” olarak görülmesi gerektiği ayrıca belirtiliyor.

Aynı zamanda daha fazla araştırmanın, bu özelliklerin bazılarının geliştirilmesinde önemli yollar bulabileceği tahmin ediliyor.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement