Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Bilim

Narsist ve mutlu

Queen’s Üniversitesi Belfast’taki araştırmacılar tarafından devam eden bir narsisizm çalışması, narsist insanların başkalarını çılgına çevirebildiğini ancak stresli veya depresyonda olma ihtimalinin daha düşük olduğunu tespit etti.

Araştırmacılar ayrıca, narsisizmin neden “modern toplumlarda yükselişe geçtiğini” anlamaya çalışıyorlar.

Narsistler “riskli davranışlarda bulunma, gerçekçi olmayan üstün görüşlere sahip olma, fazla güvende olma, başkaları için çok az empati gösterme ve utanç duyma veya suçluluk hissetme” olasılığı olarak tanımlanmaktadır.

Bu tür olumsuz niteliklerle araştırmacılar narsisizmin neden cezalandırılmak yerine bu kadar görünür ve sık sık ödüllendirildiğini bilmek istedi.

Ancak Dr. Kostas Papageorgiou‘nun 700 yetişkinle yaptığı araştırma, toplum için kötü olsa da bireysel narsistler için faydalı gibi görünüyor.

Ayrıca, narsistler, kendi önemleri ve “utanç” eksikliği ile ilgili “görkemli” sanrılara sahip olabilirler, ancak psikologlar da çoğu insandan daha mutlu olmaları gerektiğini söylüyor.

Narsistler, başkaları üzerinde ezilmiş ve etraflarında duygusal bir hasar izi bırakmış olabilseler de kendilerini kötü hissetmeye karşı korumuş görünüyor.

Narsistler, daha düşük stres seviyelerine sahiptir. Özgüvenleri ve koruyucu nitelikler olarak görülen yüksek öz-önem duygusuyla beraber de narsistlerin, hayatı stresli olarak görme ihtimalleri daha düşüktür.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Güç ile meşgul

Narsist insanlar ayrıca güçle meşguldür. Bu, Belfast ekibinin narsistlerin işte ve sosyal yaşamlarında başarılı olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu belirten önceki çalışmalarını takip ediyor.

Dr Papageorgiou, narsisizmin farklı boyutlarının nasıl duygusal sonuçlara sahip olabileceğine de baktı. Güçlü “görkemli” özelliklere sahip narsistlerin “statü ve güçle meşgul olma” ve “aşırı şişirilmiş bir önem duygusu” olabileceği söyleniyor.

Ve “savunmasız” narsistler daha savunucu olabilir ve diğer kişilerin davranışlarını “düşman” olarak görme eğiliminde olabilir.

Dr. Papageorgiou’ya göre, kendi iyilik duyguları ve stresle başa çıkma yetenekleri açısından “görkemli” narsistlerin “çok olumlu” özelliklere sahip olmaları muhtemel. Bununla ilgili de “Elbette narsisizmin tüm boyutları iyi olmasa da bazı yönler olumlu sonuçlara yol açabilir” diyor.

Bu tür psikolojik özelliklerin “iyi ya da kötü olarak değil, bağlamına bağlı olarak faydalı ya da zararlı olabilecek evrimin ve insan doğası ifadelerinin ürünleri” olarak görülmesi gerektiği ayrıca belirtiliyor.

Aynı zamanda daha fazla araştırmanın, bu özelliklerin bazılarının geliştirilmesinde önemli yollar bulabileceği tahmin ediliyor.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Güvenlik

  “Apple, koronavirüs nedeniyle Çin’de geçici olarak iki mağazayı kapatmıştı. Koronavirüsün dünyayı sarsmasının ardından endişe duyduğu için üçüncü mağazasını da kapattı” Koronavirüs, kuşlar ve memelilerde...

  Advertisement