Mars’a helikopter gönderilecek.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi-bilinen adıyla NASA– yaptığı açıklamada Mars gezegenine helikopter göndermeyi planladıklarından bahsetti. Ancak söz konusu helikopter yaklaşık olarak 2 kg ağırlığında ve bir beyzbol topu büyüklüğünde olacak. NASA daha önce balon gibi havadan daha afif uzay araçlarını Mars’a göndermişti. Bu yüzden eğer proje gerçekleşirse NASA ilk defa bir gezegene doğrudan “havadan daha ağır” bir araç göndermiş olacak.

NASA’lı mühendislerin dört yıldır üzerinde çalıştığı helikopter, Dünya’nın atmosferinden 100 kat daha ince olan Mars atmosferi için özellikle tasarlandı. Mars helikopteri, NASA’nın 2020‘de fırlatılması planlanan aracıyla buluşacak.

ABD ve Sovyetler Birliği arasında yaşanan uzay yarışının etkilerinin sürdüğü 1980‘lerde Sovyetler Birliği’nden bilim insanları Venüs gezegeninin atmosferine iki balon fırlatmıştı. O zamandan beri bir gezegenin yüzeyinden hiçbir hava aracı bir başka gezegene doğru yola çıkmadı.

Özel olarak NASA tarafından tasarlanan helikopterin pervaneleri dünyadaki herhangi bir helikopterden 10 kat daha hızlı çalışacak.

Bir pilotu olamayacağı için bu helikopter daha ziyade bir drone gibi olacak. NASA’lı yetkililer her ne kadar bu projeyi riskli olarak görseler de başarı olması durumunda uzay ve Mars’a yönelik keşif çalışmaları açısından devrim niteliğinde olacağı düşünülüyor.

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın