Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

NASA astronotu Dünya’ya döndü

“NASA astronotu Nick Hague, 203 günlük uzay görevinin ardından Dünya’ya geri döndü”

Amerikan uçuş testi mühendisi olan Nick Hague, aynı zamanda 2013 sınıfının NASA astronotu. Yer almış olduğu görevler arasında, Sefer 60, Soyuz MS-10, Soyuz MS-12 ve Sefer 59 bulunuyor.

Nick Hague, 203 gün boyunca uzay görevindeydi. Astronotun, 203 günlük görevinin ardından Dünya’ya döndüğünü NASA duyurdu.

Böylece Hague, uzaya olan ikinci seyahatini tamamladı ve Rus Uzay Ajansı Roscosmos’tan Soyuz komutanı Alexey Ovchinin ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ilk astronotu olan Hazzaa Ali Almansoori ile beraber 3 Ekim Perşembe günü Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan Dünya’ya geri döndü.

Soyuz MS-12 uzay gemisine açılan kapağı kapatıp istasyondan ayrılan ekip, Kazakistan’a başarılı bir iniş gerçekleştirdi.

Hague ve Ovchinin 203 günlük görev süresini tamamlarken, 3.248 Dünya yörüngesini ve 86,1 milyon millik bir yolculuğu tamamlamış oldu.

Hague, uzayda ikinci uçuşunu 203 gün olarak tamamlarken, Ovchinin şimdi üç uçuş sırasında 375 gün geçirdi. Ayrıca, Hague, görevi sırasında toplam 19 saat 56 dakika süren üç uzay yürüyüşü yaparken Ovchinin, 6 saat 1 dakika süren bir uzay yürüyüşü gerçekleştirdi.

Tıbbi muayeneler ve arazi kontrollerinin tamamlanmasının ardından, Hague Houston’a, Ovchinin ve Almansoori ise Rusya’nın Star City kentine geri dönecek.

Hague, Twitter’da “Bu deneyimi özel kılan şeylerin bir kısmı burada arkadaşlarımla, sınıf arkadaşlarımla ve uluslararası ortaklarımızla birlikte olmaktı paylaşımında bulundu.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Voyager 2’nin 1980’lerdeki ziyaretinden bu yana Uranüs ve Neptün’e hiçbir uzay aracı gönderilmedi. NASA’lı bilim insanları artık bu durumu değiştirmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Güneş...

  Advertisement