NASA astronotu Dünya’ya döndü

“NASA astronotu Nick Hague, 203 günlük uzay görevinin ardından Dünya’ya geri döndü”

Amerikan uçuş testi mühendisi olan Nick Hague, aynı zamanda 2013 sınıfının NASA astronotu. Yer almış olduğu görevler arasında, Sefer 60, Soyuz MS-10, Soyuz MS-12 ve Sefer 59 bulunuyor.

Nick Hague, 203 gün boyunca uzay görevindeydi. Astronotun, 203 günlük görevinin ardından Dünya’ya döndüğünü NASA duyurdu.

Böylece Hague, uzaya olan ikinci seyahatini tamamladı ve Rus Uzay Ajansı Roscosmos’tan Soyuz komutanı Alexey Ovchinin ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ilk astronotu olan Hazzaa Ali Almansoori ile beraber 3 Ekim Perşembe günü Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan Dünya’ya geri döndü.

Soyuz MS-12 uzay gemisine açılan kapağı kapatıp istasyondan ayrılan ekip, Kazakistan’a başarılı bir iniş gerçekleştirdi.

Hague ve Ovchinin 203 günlük görev süresini tamamlarken, 3.248 Dünya yörüngesini ve 86,1 milyon millik bir yolculuğu tamamlamış oldu.

Hague, uzayda ikinci uçuşunu 203 gün olarak tamamlarken, Ovchinin şimdi üç uçuş sırasında 375 gün geçirdi. Ayrıca, Hague, görevi sırasında toplam 19 saat 56 dakika süren üç uzay yürüyüşü yaparken Ovchinin, 6 saat 1 dakika süren bir uzay yürüyüşü gerçekleştirdi.

Tıbbi muayeneler ve arazi kontrollerinin tamamlanmasının ardından, Hague Houston’a, Ovchinin ve Almansoori ise Rusya’nın Star City kentine geri dönecek.

Hague, Twitter’da “Bu deneyimi özel kılan şeylerin bir kısmı burada arkadaşlarımla, sınıf arkadaşlarımla ve uluslararası ortaklarımızla birlikte olmaktı paylaşımında bulundu.

0 Paylaşımlar