“Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) Didymos adlı asteroid sistemini incelemek için güçlerini birleştirecek.”

Avrupa ve ABD, dünyayı yıkıcı asteroit etkisinden kurtarmak için güçlerini birleştiriyor. Buna göre, NASA bir asteroit çekecek ve Avrupa ise karışıklığı inceleyecek. Aynı zamanda planlamaya göre NASA, bir uzay aracını bir asteroide çarpmaya hazırlanıyor. Avrupa Uzay Ajansı ise bu kazayı derinlemesine incelemeyi istiyor.

Buradaki amaç, uzay gemisini ikili asteroide çarparak, dünyanın sonunu getireceği düşünülen yıkıcı asteroid etkilerini önlemeye dair en azından bir öğrenme sürecini başlatmak.

Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) Didymos adlı asteroid sistemini incelemek için güçlerini birleştirecek.

ESA’nın uzay aracı Hera, Didymos adlı bir asteroid sistemini ilk keşfeden araç olacak. Didymos’un çapı yaklaşık 780 metre ve hemen yakınında 170 metre büyüklüğündeki gök cismi Didymoon bulunuyor.

Avrupa Uzay Ajansı, Hera’nın asteroit görevini 2024 en kısa sürede inşa etmek ve başlatmak için kıtanın uzay liderlerinden onay aldı.

Hera, NASA’dan birkaç yıl sonra gayri resmi olarak “Didymoon” olarak adlandırılan daha küçük bileşenini ortaya çıkarmak için çift asteroid Didymos’u ziyaret edecek.

Ancak bu görevden önce NASA, 2022 yılında Dart (Çift Asteroit Yönlendirme Testi) adı verilen görevle Didymoon’u hedefine alarak bu kütleyi şiddetli bir biçimde vuracak. Böylece Didymoon ve Didymos’un yörüngeleri kaydırılacak.

Didymoon, Büyük Giza Piramidi’nin boyunda veya 1605 metre (52 metre) boyundadır. Ve Didymos’un yarım mil genişliğinde (780 metre) ana gövdesinde bulunur.

Uzay ajansından yapılan açıklamaya göre Hera, 2026’da yapacağı deneyinde DART deneyi ile asteroid üzerinde oluşan krateri inceleyecek, kraterinin şekli ve boyutlarına ilişkin veriler ile yüzey örneklerini toplayacak.

Hera ayrıca asteroitin yapısını incelemek için termal görüntüleme teknolojisini kullanacak.

Görev başarılı olursa, bu gök cismi herhangi bir uzay aracının ziyaret ettiği en küçük asteroit olacak.

Aynı zamanda Didymoon, güneş sistemindeki yörüngesini, farkı ölçecek kadar insan çabasıyla değiştiren ilk doğal nesne haline gelecektir.

0 Paylaşımlar