Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

NASA’dan “Güneş’e Dokunma” Görevi

“Güneşi iki kez geçen Parker Solar Probe, Güneş’e Dokunma görevi kapsamında beklenenden daha fazla veriyi indirdi. ”

Şu an güneş etrafında olan ve diğerlerinden daha hızlı hareket eden küçük bir uzay aracı var. Bu araç, Parker Solar Probe olarak biliniyor ve piyasaya sürülüşünün birinci yıl dönümüne yaklaşıyor.

12 Ağustos’ta birinci yılını dolduracak olan araç, şu ana kadar bazı gözlemler yaptı. Ayrıca Parker, bu gözlemlerini bilim adamlarının incelemesi için Dünya’ya iletiyor. Şimdiye kadar ilettikleri verilerle araştırmacıların beklentilerinin üzerine çıkmış durumda.

NASA’dan “Güneşe Dokunma” Görevi
NASA’dan “Güneşe Dokunma” Görevi

Johns Hopkins Uygulamalı Fizik Laboratuvarı (JHAPL), Parker’ın başarıyla ikinci karşılaşma sonrasında verilerin 22TR teslim alındığını duyurdu. Bu değer, lansman öncesi tahminlerinden daha yüksek bir sonuçtur.

Aynı zamanda veri miktarı da araştırmacıların daha önce görmesi gerekenden %50 daha fazlaydı.

JHAPL’da görev operatörü olan Nickalaus Pinkine, “Bu ortamda ve bu yörüngelerde çalışmak hakkında daha fazla şey öğrendiğimiz gibi, ekip, uzay aracının şaşırtıcı enstrümanı tarafından toplanan bilgilerin veri indirimlerini arttırma konusunda harika bir iş yaptı.” dedi.

Piyasaya sürüldükten sonra, Parker kontrolörleri verilerin indirilme şeklini en üst seviyeye taşıdılar ve şimdi 24 Temmuz-15 Ağustos tarihleri arasında meydana gelebilecek Küçük Güneş, Uzay Gemisinden doğacak 25 GB’lik bir veriyi daha çekmeyi planlıyorlar.

Yeryüzündeki bilim insanlarının şu anda değerlendirmeye aldıkları ölçümler daha önce hiç ölçülmedi. Çünkü daha önce hiç güneşe Parker kadar yakın bir sonda olmadı.

NASA’dan “Güneşe Dokunma” Görevi
NASA’dan “Güneşe Dokunma” Görevi

Ayrıca Parker’ın dört adet aletinin güneş atmosferindeki partikülleri, manyetik alanları, güneş rüzgarı ve elektronların, protonların ve iyonların sıcak plazma topundan nasıl aktığını ölçebildiği ifade ediliyor.

Bu yeni verilerin geniş kesiti, güneş ve bu durumun tüm güneş sistemi üzerinde ne gibi etkilerinin olacağına dair bilgileri büyük oranda artıracağı bekleniyor.

Sondanın güneşle olacak bir sonraki buluşması 27 Ağustos tarihinde başlayacak, en yakın olacağı buluşma ise 1 Eylül günü başlayacak. 26 Aralık günü ise ikinci kez uçacak ve hızlanmaya hazırlık aşamasında hız toplayacak. Böylece güneş yörüngesine daha da yakın olacak.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Voyager 2’nin 1980’lerdeki ziyaretinden bu yana Uranüs ve Neptün’e hiçbir uzay aracı gönderilmedi. NASA’lı bilim insanları artık bu durumu değiştirmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Güneş...

  Advertisement