NASA’nın İlk Kadın Direktörü: Holly Ridings

NASA’nın İlk Kadın Direktörü: Holly Ridings, NASA’da insanlı uzay aracı operasyonlarını yöneten gruba liderlik edecek. 

NASA, yeni Baş Uçuş Direktörü olarak Holly Ridings‘i atadı ve böylelikle NASA tarihinde ilk kez bir kadın bu rolü üstlenmiş oldu.

1998‘den bu yana NASA’da görev alan Ridings artık NASA’nın Houston’daki Görev Kontrol Merkezi’ndeki insanlı uzay aracı operasyonlarını yöneten grubun sorumluluğunu üstlenecek. 

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) ve Orion Uzay Aracını kapsayan görevlerde çalışan 32 uçuş yöneticisi ve stajyerleri kapsayan gruba liderlik eden Norm Knight, yerini Holly Ridings’e bırakıyor. 

ABD’de hükümete bağlı bir kuruluş olan NASA, son yıllarda Elon Musk’ın SpaceX’i ve Jeff Bezos’un  Blue Origin’i olmak üzere özel girişimlerle işbirliği içerisinde olmaya devam etti.

NASA’nın geçtiğimiz Ağustos ayında bir duyuru yaptı. Duyuruda Boeing ve SpaceX tarafından geliştirilen iki yeni uzay aracı olan Starliner ve Crew Dragon’dan bahsedildi.

Starliner ve Crew Dragon ticari ekip programı kapsamında NASA astronotlarını uzaya taşıyacak yeni araçlardan bazıları.

NASA 1 Ekim’de 60. yıldönümünü kutlayacak. Tarihi Apollo Ay Görevleri, yeni uzay mekiği programları, bir dizi Mars rotası ve Hubble uzay teleskobu gibi başarıları hatırlanacak.

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın