Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Bilim

NASA'nın Mars 2020 roverı ilk sürüş testini geçti

“İlk sürüş testini geçen, NASA’nın Mars 2020 roverı, Kızıl Gezegende sürüşe hazır durumda”

NASA’nın Mars gezegenine yönelik çalışmaları devam ediyor. Kızıl Gezegen’e yönelik gerçekleştirilmesi planlanan birçok görev mevcut. Mars 2020 misyonu, NASA’nın bu bağlamda yürüttüğü önemli çalışmalarından biri.

Mars 2020 misyonunun gelecek yılın Temmuz veya ağustos aylarında başlatılması planlanıyor. Bu görev kapsamında, geçmiş mikrobiyal yaşamın belirtileri aranacak. Aynı zamanda, gezegenin jeolojisi ve iklimi karakterize edilecek. Bununla birlikte, Mars’ın insani keşiflerine hazırlanmaya yardımcı olunacak.

Tüm bu görevleri yerine getirmesi amacıyla hazırlanan Mars 2020, NASA’nın Mars’a göndermeyi hedeflediği bir sonraki Rover.

NASA’nın Mars rover ilk sürüş testini geçti. Başarıyla tamamlanan testler, Güney Kaliforniyadaki Jet İtme Laboratuvarı’nda gerçekleşti.

NASA‘nın bir sonraki Mars roverı, California’daki NASA’nın Jet İtme Laboratuvarı’nda bir dönüş yapıp geriye döndü. Şimdi ise gezici, Kızıl Gezegende sürülmek üzere ayarlandı.

Mars 2020’nin mobilite sistemleri mühendisi Rich Rieber konu hakkında, “Mars 2020 ehliyetini kazandı. Test açıkça belirsiz bir şekilde roverin kendi ağırlığı altında çalışabileceğini kanıtladı. Ayrıca ilk defa özerk navigasyon işlevlerinin çoğunu gösterdi. Bu Mars 2020 için önemli bir dönüm noktası” dedi.

Böylece, NASA’nın Mars roverı, Kızıl Gezegen’de sürmeye hazır. Mars 2020 roverının, 18 Şubat 2021’de inmesi planlanıyor.

Ayrıca NASA, Mars 2020’nin önceki gezicilere göre daha fazla sürüş kararı alabileceğini söyledi. Aynı zamanda Rover, daha yüksek çözünürlüklü, geniş görüş alanına sahip renkli navigasyon kameraları ile gelişmiş otomatik navigasyon yazılımı ve haritalar oluşturmak, görüntüleri işlemek için ekstra bir bilgisayar beyni içermektedir.Bununla beraber Rover, daha fazla dayanıklılık sağlamak için yeniden tasarlanmış tekerleklere de sahiptir.

NASA’ya göre, bu öğeler gezicinin, Marslı günde ortalama 650 fit elde etmesini sağlayac

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Bilim

  “NASA astronotu Christina Koch, rekor kıran uzay uçuşundan sonra, Soyuz MS 13 kapsülü ile Dünya’ya döndü” Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki görevini tamamlayan soyuz MS 13...

  Advertisement