Neural Network ile sentetik parmak izleri oluşturulabilir

Neural Network ile sentetik parmak izleri oluşturulabilir

Neural Network ile sentetik parmak izleri oluşturulabilir. Parmak izi doğrulama sistemlerine karşı, Artificial Intelligence’nın (Yapay Zeka) bir alt türü olan Neural Network (Sinir Ağı) ile sentetik parmak izi oluşturulabilmesi mümkün

Biyometrik güvenlik

Kolay kullanım ve pratiklik açısından başta cep telefonları olmak üzere birçok mobil cihazda tercih edilen güvenlik protokolüdür. Kullanıcının parmak izinin taranarak saklanması ve sonrasında eşleştirilmesi prensibine dayanan ve prensipte oldukça güvenli kabul edilen doğrulama yöntemidir. 

Hali hazırda biyometrik güvenlik engelini aşmanın temelde en yaygın yöntemi kişinin parmak izinin fotoğraflar vasıtasıyla çoğaltılması. Yani sonuç olarak cihaza erişimin sağlanabilmesi için kullanıcının parmak izinin bir şekilde kopyalanabilmesi gerekiyor. Aksi halde güvenliğin hata katsayısı milyonda bir denecek kadar az ki bu da neredeyse imkansız demek oluyor. 

Ancak ABD’deki New York Üniversitesi ve Michigan State Üniversitesi’nden bazı araştırmacıların gerçekleştirdiği bir dizi yapay zeka çalışmasında Neural Network ile sentetik parmak izleri oluşturulmasının mümkün olduğu gözlendi. 

Neural Network nedir?

Kısaca açıklamak gerekirse Neural Network: İnsan beyni ve sinir sisteminden esinlenilerek keşfedilen ve geliştirilen yapay zeka modellerinden bir tanesidir.

Neural Network tıpkı insan beyninde olduğu gibi katmanlar tarafından oluşturulmuş bir yapıdır. İlk katman giriş, son katman çıkış olarak isimlendirilir. Orta kısımda bulunan katmanlar ise gizli katmanlar olarak nitelendirilir. Her katmanda belli sayılarda Neuron bulunur. Bu neuronlar birbirlerine synapse’lar ile bağlıdır. 

Araştırmacılar binlerce gerçek parmak izi görüntüsünü kullanarak Neural Network’u eğittiler. Eğitilen Neural Network sonrasında sentetik parmak izi baskıları oluşturuldu. Sonrasında oluşturulan bu baskıların biyometrik güvenlik sistemlerinde denendi. 

Görece düşük seviye parmak izi doğrulama sistemlerinde sistemin %76.67‘si kandırılarak erişim sağlandı. Üst düzey parmak izi doğrulama sistemlerinde ise bu oran %1,11’de kaldı. Orta seviye güvenlik sistemlerinde kandırma oranı %22,50 olarak saptandı

Söz konusu çalışmanın sonuçlarına buradan ulaşabilirsiniz.

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın