2019 Nobel Fizik Ödülü’nün kazananları

“2019 yılı Nobel Fizik Ödülü, evren hakkında, bize yeni bakış açıları kazandıran James Peebles, Michel Mayor ve Didier Queloz’e verildi”


Her yıl, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından verilen Nobel Fizik Ödülü’nün 2019 yılı kazananları açıklandı. Ödülün kazananları şöyle: James Peebles, Michel Mayor ve Didier Queloz.

Üç bilim insanı, evrenin evrimi ve Dünya’nın gelişimi üzerine çığır açan çalışmaları dolayısıyla ödülün sahibi oldu. Ödülün yarısı, ‘fiziksel kozmolojideki teorik keşifler için’, Princeton Üniversitesi’nden fizikçi James Peebles’e gitti.

Büyük Patlama’dan (Big Bang) günümüze kadar evrenin tarihi serüvenine teorik bir çerçeve geliştirerek, teorik araçlar ve hesaplamalar kullanıp evrenin başlangıcından itibaren evrenin gelişim sürecini yorumlayan ve yeni fiziksel süreçleri keşfeden James Peebles, 1964 yılında başladığı çalışmasıyla, tüm araştırma alanlarını zenginleştirdi ve son elli yıl boyunca spekülasyondan bilime, kozmolojinin dönüşümü için bir temel hazırladı.

Aynı zamanda, James Peebles’in Big Bang modeline ve diğer çalışmalara yaptığı katkıların sonuçları bize, evrenin sadece %5’inin bilinen bir yıldızı, gezegenleri, ağaçları ve insanları oluşturan bir madde olduğunu gösterdi. Her şeyin bilindiği bu oranın dışındaki geriye kalan %95’lik kısım ise, bilinmeyen karanlık madde ve enerjidir.

Ödülün diğer yarısının kazananları ise, Michel Mayor ve Didier Queloz oldu. Birlikte ödülün sahibi olan iki bilim insanı, 1995 yılında güneş sistemimizin dışındaki bir gezegenin, Samanyolu’nda bir yıldızın yörüngesinde bulunduğunu ilk kez keşfettiler. Bu keşiflerinin ardından astronomide büyük gelişim yaşandı ve o zamandan beri Samanyolu’nda 4.000’den fazla exoplanet (güneş dışı gezegen) bulundu.

Bu yıl ödül kazananların kozmos hakkındaki düşünceleri değiştirdiği, İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi tarafından belirtildi. Büyük Patlama’dan sonra evrenin nasıl değiştiğine yönelik anlayışa katkıda bulunan James Peebles’in teorik keşifleri ve kozmik alanlarda bilinmeyen gezegenlerin bulunmasına yönelik araştırmalarıyla Michel Mayor ve Didier Queloz, evrendeki yerimizle ilgili yeni bakış açılarının gelişimine katkıda bulundu.

0 Paylaşımlar