Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Sağlık

Nobel Tıp Ödülünün kazananları

“2019 Nobel Tıp Ödülü’nü ‘hücrelerin oksijen yeterliliğine adaptasyonu’ çalışması ile William Kaelin, Peter J. Ratcliffe ve Gregg L. Semenza kazandı”

Her yıl, tıp bilimine önemli katkıda bulunan bilim insanı veya insanlarına verilen Nobel Tıp Ödülü’nü bu yıl 3 isim aldı. Oxford Üniversitesi ve Francis Crick Enstitüsü’nden Peter Ratcliffe, Harvard’dan William Kaelin ve Johns Hopkins Üniversitesi’nden Gregg Semenza 2019 yılı fizyoloji veya tıp ödülünü paylaştı.

Anemi, hatta kanser hastalığı için yeni tedavilere öncülük eden çalışmaları ile bilim insanları, hücrelerin oksijen seviyelerini nasıl algıladıklarını ve oksijen yeterliliğine nasıl adapte olduklarını keşfederek 2019 Nobel Ödülünü kazandı.

Oksijenin temel önemi, çok önceden beri anlaşılmış olmasına rağmen, hücrelerin oksijen seviyelerinde meydana gelen değişimlere nasıl uyum sağladıkları uzun zamandan beri bilinmeyen bir şey.

Oksijen seviyeleri

Oksijen seviyeleri, vücutta değişiklik gösterebilir, düşebilir. Çeşitli sebeplerden dolayı düşme durumu olduğunda, hücrelerin hemen metabolizmayı uyarması gerekir. Vücudun oksijeni algılama yeteneği de birçok hastalık evresinde önemli rol oynar.

Bilim insanlarının yaptıkları çalışma, bu konunun aydınlatılmasında etkili olup, aynı zamanda sonraki çalışmalara ışık tutarak literatürde önemli bir yer edinmiş diyebiliriz.

Cambridge Üniversitesi’nden Dr. Andrew Murray, “Bu üç bilim insanının ve ekiplerinin çalışmaları, bu ortak, yaşamı tehdit edici koşullar ve bunları tedavi etmek için yeni stratejilerin daha iyi anlaşılmasına yol açtı” dedi. Geçtiğimiz yıl bu ödülü, vücudun bağışıklık sistemini kullanarak kanserle nasıl savaşılacağını keşfeden James P Allison ve Tasuku Honjo kazanmıştı.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  Voyager 2’nin 1980’lerdeki ziyaretinden bu yana Uranüs ve Neptün’e hiçbir uzay aracı gönderilmedi. NASA’lı bilim insanları artık bu durumu değiştirmenin vaktinin geldiğini söylüyor. Güneş...

  Advertisement