Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

technous.net

Bilim

O meteorun krateri bulundu

“790.000 yıl önce Dünya’ya çarpan meteorun krateri bulundu”

Yaklaşık 790.000 yıl önce, bir meteor Dünya’ya öyle bir kuvvetle çarptı ki, patlama gezegenin yaklaşık %10’unu parlak siyah topaklar kayalık döküntülerle kapladı. Tektitler olarak bilinen bu erimiş karasal kaya kütleleri, Indochina’dan doğu Antarktika’ya ve Hint Okyanusu’ndan batı Pasifik’e kadar uzanıyordu. Bir yüzyıldan fazla bir süredir, bilim insanları bu çukurlu lekeleri yaratan etkinin kanıtını aradılar.

Bilim insanları nihayet 100 yıldan daha eski bir gizemi çözmüş olabilirler. Bir grup bilim insanı artık uzun zamandır aranan kraterin yerini bulmuş olabileceklerini söylüyor. Bolaven platosu olarak bilinen bir bölgede, Güneydoğu Asya ülkesi Laos‘un güney kesiminde olduğuna inanıyorlar.

Jeokimyasal analiz ve yerel yerçekimi okumaları, araştırmacılara kraterin Bolaven Platosu’ndaki güney Laos’ta yattığını; Bilim insanları yeni bir çalışmada, eski etkinin yaklaşık 2.000 mil karelik (5.000 kilometrekarelik) bir soğutulmuş volkanik lav alanı altında gizlendiğini bildirdi.

Bilim insanları, “-15 km çapındaki kraterin Güney Laos’ta büyük, genç bir volkanik alanın altında gömülü olduğuna dair stratigrafik, jeokimyasal, jeofizik ve jeokronolojik kanıtlar sunuyoruz” ifadesinde bulundu. Elde edilen bulgular geçtiğimiz haftalarda, 30 Aralık tarihinde Ulusal Bilimler Akademisi Bildirileri dergisinde yayınlandı.

Araştırmacılar, zor kraterlerin lav yatağının altına gizlenmiş 218 kübik mil Bolaven platosu volkanik alanına gömülebileceğini öne sürüyorlar. Ayrıca kraterin yaklaşık 13 kilometre genişliğinde ve 18 kilometre uzunluğunda olduğu tahmin ediliyor.

790.000 yıl önce Dünya’yı vuran devasa göktaşının kraterini bulmuş olan bilim insanlarının bir sonraki adımı lavın altındaki tabakalara inmek ve kraterin tahmin ettikleri yerde olup olmadığını doğrulamaktır.

Advertisement. Scroll to continue reading.

Son Yorumlar

  Ev Ödevi Temalı Apple Reklamı

  Advertisement

  Daha fazla...

  Bilim

  “NASA’nın Voyager 2 probu güneş sisteminin kenarında aksaklık yaşıyor. Bu, zor bir durum. Ancak NASA, probun yakında bilim operasyonlarına devam etmesini umuyor” Voyager 2,...

  Güvenlik

  “Avrupa, güvenlik yönergeleriyle Huawei’ye 5G için izin veriyor. Ancak AB ülkeleri 5G tedarikçilerinin çeşitliliğini korumalı ve çekirdek ağlara erişimi sınırlamalıdır” İngiltere‘nin Huawei’yi 5G için...

  Bilim

  “NASA, Dünya’yı uzayda küçük bir leke olarak gösteren Voyager 1’in 1990 yılına ait olan “Soluk Mavi Nokta” görüntüsüne yeni bir bakış attı” Evren, çok...

  Güvenlik

  “Apple, koronavirüs nedeniyle Çin’de geçici olarak iki mağazayı kapatmıştı. Koronavirüsün dünyayı sarsmasının ardından endişe duyduğu için üçüncü mağazasını da kapattı” Koronavirüs, kuşlar ve memelilerde...

  Advertisement