Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

O meteorun krateri bulundu

“790.000 yıl önce Dünya’ya çarpan meteorun krateri bulundu”

Yaklaşık 790.000 yıl önce, bir meteor Dünya’ya öyle bir kuvvetle çarptı ki, patlama gezegenin yaklaşık %10’unu parlak siyah topaklar kayalık döküntülerle kapladı. Tektitler olarak bilinen bu erimiş karasal kaya kütleleri, Indochina’dan doğu Antarktika’ya ve Hint Okyanusu’ndan batı Pasifik’e kadar uzanıyordu. Bir yüzyıldan fazla bir süredir, bilim insanları bu çukurlu lekeleri yaratan etkinin kanıtını aradılar.

Bilim insanları nihayet 100 yıldan daha eski bir gizemi çözmüş olabilirler. Bir grup bilim insanı artık uzun zamandır aranan kraterin yerini bulmuş olabileceklerini söylüyor. Bolaven platosu olarak bilinen bir bölgede, Güneydoğu Asya ülkesi Laos‘un güney kesiminde olduğuna inanıyorlar.

Jeokimyasal analiz ve yerel yerçekimi okumaları, araştırmacılara kraterin Bolaven Platosu’ndaki güney Laos’ta yattığını; Bilim insanları yeni bir çalışmada, eski etkinin yaklaşık 2.000 mil karelik (5.000 kilometrekarelik) bir soğutulmuş volkanik lav alanı altında gizlendiğini bildirdi.

Bilim insanları, “-15 km çapındaki kraterin Güney Laos’ta büyük, genç bir volkanik alanın altında gömülü olduğuna dair stratigrafik, jeokimyasal, jeofizik ve jeokronolojik kanıtlar sunuyoruz” ifadesinde bulundu. Elde edilen bulgular geçtiğimiz haftalarda, 30 Aralık tarihinde Ulusal Bilimler Akademisi Bildirileri dergisinde yayınlandı.

Araştırmacılar, zor kraterlerin lav yatağının altına gizlenmiş 218 kübik mil Bolaven platosu volkanik alanına gömülebileceğini öne sürüyorlar. Ayrıca kraterin yaklaşık 13 kilometre genişliğinde ve 18 kilometre uzunluğunda olduğu tahmin ediliyor.

790.000 yıl önce Dünya’yı vuran devasa göktaşının kraterini bulmuş olan bilim insanlarının bir sonraki adımı lavın altındaki tabakalara inmek ve kraterin tahmin ettikleri yerde olup olmadığını doğrulamaktır.

Son Yorumlar

  Advertisement

  Daha fazla...

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Bilim

  “Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı” Bir süpernova (enerjisi biten Büyük...

  Advertisement