Connect with us

Merhaba, bugün ne arıyoruz?

Bilim

Ölü bir yıldızın parlak görüntüsü

“Bir yıldızın ölümünün ardından ortaya çıkan manzaraya, yani Tycho süpernova’nın doğal kalıntılarına, NASA’nın Chandra gözlemevi, yeni bir bakış attı”

Bir süpernova (enerjisi biten Büyük Yıldızların şiddetle patlaması durumu) kalıntısının ve bir yıldızın ölümünden sonra geriye kalanların görüntüsü insan gözüyle erişilemeyecek düzeydedir. Ancak, NASA’nın, insan gözünün erişemeyeceği X-ışını emisyonlarını tespit eden Chandra X-ışını Gözlemevi sayesinde bunu görebilmemiz mümkün.

Ölümünün ardından renkli bir görünüm elde ederek büyüleyici bir manzara sunan Tycho adındaki yıldız, adını Danimarkalı gökbilimci Tycho Brahe’den alıyor. 1572’de, Tycho Brahe, takımyıldız Cassiopeia’da yeni bir parlak nesne fark edenler arasındaydı. Copernicus’un başlattığı entelektüel ateşe yakıt ekleyen Tycho, bu “yeni yıldızı” Ay’ın çok ötesinde olduğunu ve Güneş’in ve Evren’in gezegenlerin değişmesinin mümkün olduğunu gösterdi.

Geçtiğimiz günlerde NASA, yıldızdan geriye kalanların görüntüsünü paylaştı ve görünümü ‘sakar ve topaklı’ şeklinde nitelendirdi.

NASA’nın Chandra X-ışını Gözlemevi, yıllarca süren çalışmaları neticesinde, birçok süpernova kalıntısının eşsiz X-ışını görüntülerini yakaladı. Birçok süpernova kalıntısında da olduğu gibi Tycho süpernova kalıntısı da X-ışını ışığında parlak bir şekilde parlamakta.

Chandra, Tycho’da ilginç bir parlak kümelenme ve soluk alan deseni ortaya koyuyor. Gökbilimciler Tycho’nun karmaşıklığını ve bu şekillerin patlama sırasında mı yoksa daha sonra mı oluştuğunu merak ediyorlar. Bilim adamları, patlama sırasında topakların ortaya çıkmasını öneren bir bilgisayar simülasyonu gerçekleştirdi.

Tycho’nun Chandra görüntüsünü iki farklı bilgisayar simülasyonu ile karşılaştırarak, araştırmacılar fikirlerini gerçek verilerle test edebildiler. Simülasyonlardan biri patlamadan kaynaklanan enkaz kalıntılarla başladı. Diğeri patlamadan gelen yumuşak molozlarla başladı ve daha sonra süpernova kalıntıları geliştikçe ve ufak tefek düzensizlikler büyüdükçe karmaşıklık ortaya çıktı.

Bu 3D baskılı süpernova modeli, Tycho’nun süpernova kalıntılarının Chandra X-ışını görünümünü andırıyor.

Gözlem ekibi, konuyla ilgili olarak “Bilim adamları nasıl yapıldığından emin olmamakla birlikte, bir olasılık, yıldızın patlamasının, farklı yerlerde aynı anda dinamit çubuklarının aynı anda patlaması gibi birden fazla ateşleme noktasına sahip olmaları” dedi.

Son Yorumlar

  Advertisement

  You May Also Like

  Oyun

  LED aydınlatmaya sahip ve yüksekliği ayarlanabilen Thermaltake Level 20 RGB Battlestation Gaming Desk oyuncu masası 1199$ gibi yüksek bir fiyat etiketine sahip. Son dönemde...

  Video

  Hemen izleyebileceğiniz 10 Saklı Netflix Filmi (2019) Sizler için derlediğimiz 10 Saklı Film videomuzda Netflix yapımları 10 başarılı filmi inceledik. 1-Sabit alışkanlıklar diyarı 2-The...

  Bilim

  Penguengiller familyasının en büyük türü olan “İmparator Penguenler”in binlercesi, üzerinde büyüyüp yaşadığı deniz buzunun sert havalarda tahrip olması sonucunda boğuldu. Bu olay, 2016 yılında...

  Nasıl Yapılır?

  VirtualBox nedir, nasıl yüklenir? (Resimli anlatım) VirtualBox nedir, nasıl yüklenir? VirtualBox, Oracle firmasının geliştirdiği bir sanallaştırma (Virtualization) uygulamasıdır. Sanallaştırma ise bilgisayarınız üzerinde kullandığınız işletim sistemini...