Ömrü Uzatan Eğitim, Para Değil!

Avusturya‘nın başkenti Viyana‘da araştırmacıların yaptıkları bir çalışma  “Bir ülkenin ekonomisi gelişirse, insanları da daha uzun yaşar.” tezinin aykırı bir sonuç getirdi. Araştırmaya göre yaşam beklentisinin artmasında eğitimin rolü (para)dan daha büyük.

1970-2010 yılları arasında 174 ülkede kişi başına düşen gelir, yaşam süresi ve okullaşma yıllarının ortalamasını alan Wolfgang Lutz ve ekibi (Uluslararası Uygulamalı Sistemler Analizi Enstitüsü‘nden) eğitim ve farklı yaşam beklentileri arasında yakın bir ilişki olduğunu, maddi refah düzeyindeki farklılıklarınsa neredeyse etkisi olmadığını saptadı.

Eğitim, başlıca faktör:

Araştırmacı Wolfgang Lutz‘a göre, kişi yaşam beklentisi kayıtları için gerekli yaşa ulaşmasından daha önce okullaştığı için “Daha iyi eğitim almak, daha uzun ömür demek” çıkarımına varılıyor.

Özetle araştırma, zenginliğin yaşam beklentisini doğrudan uzattığı görüşünün çok da doğru olmadığı, eğitimin hem zenginlik hem yaşam beklentisini yükselten asıl faktör olarak öne çıktığını ortaya koyuyor.

Lutz bunu şöyle açıklıyor: Eğitim kişinin bilişsel kabiliyetlerini geliştirerek yaşamını daha iyi planlayıp kendi kendini kontrol edebilmesini de sağlıyor. Bazı araştırmalar, IQ‘su daha yüksek olanların daha uzun yaşadığına işaret ediyor.

Araştırma verilerine verilebilecek en somut örneklerden biri de belki de Küba..

Küba çok daha fakir olsa da ABD‘ye göre yaşam beklentisi daha yüksek. Araştırmacılar bunu eğitim düzeylerinin daha yüksek olmasıyla açıklıyor. Petrol zengini ama eğitim seviyesi düşük Ekvator Ginesi’nde ise insanlar 60 yaşına zar zor gelebiliyor.

0 Paylaşımlar

Bir cevap yazın